Sağlık Bakanlığı, televizyon ve internet sitelerinden vatandaşlara 'şifalı bitki' veya 'bitkisel tedavi' ismi altında kandırmakta olan sağlık yalancılarına göz açtırmamaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşlar aldatılarak sağlığı ile oynayanların en çok internet siteleri ve uydu kanallarından bu yola başvurduklarını söyledi, sağlık dolandırıcıları geçtiğimiz sene 8 milyon 700 bin TL idari para cezası kesildiği, 138 suç duyurusu bulunulduğunu söyledi.

İNTERNET VE UYDU KULLANILIYOR

Şifalı bitkiler veya bitkisel ilaç adıyla satılan mallar en çok internet sitelerinden ve uydu kanalları üzerinden vatandaşların kullanımına sunuluyor ve halkın sağlığını tehdit eden ürünlerin pazarladığını ifade eden Bakan Akdağ, geçtiğimiz sene 5 bin 56 internet sitesinin tamamını kullanıcıya engellenmesi isteğinde Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne başvurduklarını bildirdi.

4 BİN 590 SİTE ŞİKÂYET EDİLDİ

Konu hakkında detaylı bilgilere sahip olan Recep Akdağ aynı zamanda bu konuyu çok yakından takip ettiğini belirtti. Ayrıca 4 bin 590 internet sitesinin de yaptıkları reklamlar ile vatandaşları yanıltıcı nitelikte olduğu sebebiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı bilgilendirdiklerini ifade etti.