Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranları açıklaması yapıldı mı? TCMB faiz oranlarının açıklanacağı bugün herkes gözlerini resmi açıklamaya çevirdi. Peki faiz oranları açıklandı mı?Tüm yurt içi piyasaların dengelerini etkileyecek olan repo, marjinal fonlama, gecelik borçlanma ve GLP borç verme faizi açıklaması bugün saat 14.00'de belirlenecek. 

EN SON KASIM'DA AÇIKLAMIŞTI

En son olarak Kasım 2016'dakş toplantı da açıklanan bilgilerde bir hafta vadeli repo faiz oranını %7.50'den %8'e artıran Merkez Bankası, sonraki 7 toplantısında da (Aralık, Ocak, Mart, Nisan, Haziran, Temmuz, Eylül) değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası gecelik işlemlerde de bir zamandır değişiklik yapmadığı gözlemlendi. 24 Şubat 2015’te %7.50’den %7.25’e düşürülen gecelik borçlanma faizi, o tarihten bu yana değişmedi. Gecelik faiz oranları 24 Ocak 2017’de yapılan toplantıda %8.50’den %9.25’e yükseltildi. O tarihten bu yana yapılan toplantılarda bu oran yine değişim göstermedi.

GECELİK FAİZLERDE BELİRLENECEK

Gecelik faiz oranlarında yapılan en son değişikliğin ise yıl başında oaylandığın söylersek bakalım Merkez Bankası bugün saat 14.00'deki toplantısını nasıl netilendirecek. 

GÖZLER EKONOMİSTLERDE

Öncesinde ise gözler ekonomistlere çevrilmişken Enver Erkan son dakika açıklama yaptı. Ve “TCMB toplantısında, faizlerde değişiklik yapması beklenmeyen Merkez Bankası’nın sıkı parapolitikasına vurgu yapmasının yanında, gerekirse ilave sıkılaştırma yapabileceğine dair de bir retoriğin de para politikası açıklamasında bulunmasını bekleriz. Enflasyondaki yükseliş TCMB’yi zor durumda bırakıyor. ,2 seviyesine gelen enflasyon, piyasa faizleri ile enflasyonarasındaki makasın daralmasına ve reel faizin düşmesine neden oluyor. ,95 seviyelerinde olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bu anlamda yetersiz gelebilir, bu bakımdan Merkez Bankası’nın enflasyon trendine yönelik beklentileri önemli olacaktır. Bu toplantıda faiz artışı beklemiyoruz, ancak gerektiği takdirde olabileceğine dair bir sözlü yönlendirme de bekleyebiliriz.
Bu süreç içinde enflasyon beklentilerini ve trendlerini takip etmekte olan TCMB’nin sıkı duruşunu yıl boyunca korumasını bekleriz. Çekirdek enflasyondan görülebileceği üzre, enflasyon tarafındaki yukarı yönlü riskler devam etmektedir, o yüzden manşet enflasyondaki bir aylık gerilemeler fazla anlam ifade etmeyecektir. Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi, faizlerin de yüksek kalmaya devam etmesi demek olacaktır. Bu durumun üzerine, bir de TL’nin değer kaybediyor olması itibariyle kur geçişkenliği unsuru da eklenmiştir. Bu da enflasyonda beklenen gerilemenin beklenenden de geç olabileceğini göstermektedir. Emsal ülkelerdeki reel faiz seviyelerine bakacak olursak, Türkiye’nin fiyat istikrarı açısından daha fazla reel faize ihtiyacı olabileceği göz önüne alınarak para politikası da ona göre şekillendirilmelidir.” dedi