SGK'dan Binlerce Kişiyi Sevindiren Haber!

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), 5 Aralık 2017'de Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde çok önemli değişiklikler gerçekleştirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), 5 Aralık 2017'de Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde çok önemli değişiklikler gerçekleştirdi. Bu değişiklikler içerisinde, devamlı iş göremezlik derecesi yüzde 50’nin altında olup 2008 senesi Ekim ayından önce yaşamını yitirenlerin eş ve çocuklarını ilgilendiren düzenleme de bulunuyor.

Elde edilen bilgilere göre, SGK, iş kazası veya meslek hastalığı neticesinde meslekte kazanma gücünü yüzde 50 oranının altında kaybetmesi sebebi ile devamlı iş göremezlik geliri bağlanmış iken 2008 Ekim ayından önce hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine ölüm geliri bağlamıyordu. Geçen senen Aralık ayında yapılan yönetmelik değişikliğiyle bu kişilerin hak sahiplerine ölüm geliri bağlanması imkânı sağlandı.

NEREYE BAŞVURACAKLAR?

2008 Ekim ayından önce vefat eden kişilerin eş ve çocuklarının, bu haktan yararlanmak için sosyal güvenlik il müdürlükleri veya sosyal güvenlik merkezlerine müracaat ederek gelir bağlanmasını talep etmeleri lazım.

Vefat tarihinde ödenmekte olan sürekli iş göremezlik geliri, o tarihten bu yana yapılan artışlar göz önünde bulundurularak güncellenecek. Emekli aylıklarına muhtelif zamanlarda yapılan seyyanen zamlar da dikkate alınarak güncellenen tutar, eş ve çocuklarına pay edilecek.

DAVADAN VAZGEÇMELERİ LAZIM

SGK daha önce, ölüm doğrudan iş kazası ve meslek hastalığı neticesinde gerçekleşmemişse ölüm geliri isteğini kabul etmiyordu. Daha önce yaptıkları ölüm geliri bağlanması talebi reddedildiği için dava açanların, yeni getirilen haktan faydalanabilmek için öncelikle açtıkları davalardan feragat etmeleri lazım. Davalarını çektikten sonra tekrar başvuru yapanlara aylık bağlanacak.

 1 OCAK 2018 TARİHİNDEN İTİBAREN

Yönetmelik değişikliği 5 Aralık 2017 tarihinde yürürlüğe girdiği için, talep eden hak sahiplerine 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren aylık bağlanacak. SGK’dan alınmayan aylıklarda beş senenlik zaman aşımı uygulanıyor. Beş sene içinde herhangi bir tarihte başvuru yapanlar da 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere aylıklarını toplu olarak alabilecekler. Fakat, 2018 yılından önceki dönemlere yönelik aylık ödenmeyecek.

AYLIKLAR İŞ GÖREMEZLİK DERECESİNE GÖRE BELİRLENİYOR

Sürekli iş göremezlik geliri, sigortalı kişinin iş göremezlik derecesine göre hesaplanıyor. Tam iş göremezlik durumunda brüt ücretinin yüzde 70’i oranında gelir bağlanıyor.

Kısmi iş göremezlik durumunda ise brüt ücretin yüzde 70’i üzerinden hesaplanan tutar, iş göremezlik derecesi ile çarpılıyor. Örneğin brüt ücreti 2 bin 500 lira olan sigortalıya tam iş göremezlik halinde bin 750 lira gelir bağlanıyor. İş göremezlik derecesi yüzde 20 olan kişiye ise yine aynı brüt ücret üzerinden 350 lira gelir veriliyor.

Sigortalının başkasının bakımına muhtaç olması durumunda ise brüt ücretin yüzde 100’ü oranında gelir bağlanıyor.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR