Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışmadığı halde bir iş yerinde kendini sigortalı gösterilen vatandaşlar ile bu iş yeri için kurulmuş paravan şirketlerin izini sürüyor. 2016’dan bu yana 300 bine yakın sahte sigortalı vatandaş yakalandı. Yakalanan vatandaşların tüm hakları ellerinden alındı ve bağlanan emeklilik aylıkları, sağlık yardımları yasal faiziyle birlikte geri alındı

Fiilen çalışmamasına rağmen sosyal güvenlik haklarından faydalanmak amacıyla bir şirkette kendini sigortalı göstermek sahte sigorta olup vatandaşın suça girmesine neden oluyor. Bazı vatandaşlar emeklilik haklarından faydalanmak amacıyla kendini çalışıyor gösteriyor, kimi vatandaşlar ise erken emeklilik için kendi iş yerinde işçi olarak kendisini gösterebiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), iki yıldan beri fiilen çalışmamasına rağmen kendini sigortalı gösteren vatandaşların peşine düştü. Kısa sürede birçok vatandaş sahte sigortacılık yüzünden yakalandı.

Sahte sigortalılık için açılmış aracı ismi altında paravan şirketlerin sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor. Bu iş yerleri vatandaştan hem emeklilik hem de sağlık yardımı için ayda 150-200 TL istiyor. SGK'ya aylık prim ve hizmet evraklarını veriyor, lakin kişilerden aldıkları paraları yatırmıyor yahut birkaç ay yatırıp, ardından kaçıyorlar.