Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamasına göre, şans oyunlarında ikramiye kazanmış talihlilerden alınan vergi yüzde 10’du. Bu oran yüzde 20’ye çıkartılacak diye açıkladı.

Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal, sigara kağıdından özel tüketim vergisi alınacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın verdiği bilgilere göre, Kamuya 2018 senesinde 74 bin personel alınacağını duyurdu.

Diğer yandan Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne zam geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, OVP’yi açıklarken artık otomobillerin değerine göre vergilerinin artacağına da açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın verdiği bilgilere göre, otomotivin değeri de vergilemede esas oluyor ve değerine göre vergi yüzde 10-20 yükselecek. Binek otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi gelecek sene yüzde 40 fazla yükselecek. Diğerleri tekrardan değerleme oranında yükselecek.

YÜZDE 40 ARTIŞ YAŞANACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Binek araçların motorlu taşıtlar vergisini gelmesi planlanan yüzde 40 oranında yasal değişiklik yaparak yükseltiyoruz. Binek araçlara ilişkin bir yükseliş var. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gideceğiz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem bulunuyor. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçeceğiz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici oluyor. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında yükselecek." dedi.