Kanatlı hayvan sektöründe ciddi bir potansiyeli olan Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 3 milyon 150 bin tavuktan, saniyede ortalama 29 yumurta elde ediliyor.


Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Sezgin, yaptığı açıklamada, ilçelerinin beyaz et ve yumurta üretiminde Türkiye'de ilk sıralarda yer aldığını ifade etti.


Ülkedeki beyaz et üretiminin hemen hemen yüzde 12'sinin Bandırma'da yapıldığını belirten Sezgin, "Son birkaç senedir beyaz et üreticileri hedeflediği geliri elde edemedi. Bunda hem ülkemizdeki hem de yurt dışında yaşanan gelişmeler önemli rol oynadı. Son 5-6 aydır beyaz et fiyatları geçmiş yıllara oranla üreticiyi mutlu eden bir konuma geldi. Üretici hedeflediği kazancı almaya başladı." dedi.

Beyaz et ve yumurta üretiminin Bandırma'da 5 bin kişiye iş fırsatı sunduğunu kaydeden Sezgin, "Bu gerçekten ciddi bir rakam. Yumurta üretiminde geçen 1-2 ayda istediğimiz fiyatları tutturamadık. Mevsimsel bazda yaz dezonunda yumurta üretiminde bir artış yaşanıyor. Ancak ne yazıkki tüketimi düşüyor. Şu anda belirlenen fiyatlar maliyetlerin altında seyrediyor. Üretim planlaması tarımda olduğu gibi bu sektörde de bir eksiklik." şeklinde ifade etti.

"SAATTE 100 BİN, DAKİKADA BİN 700'ÜN ÜZERİNDE YUMURTA"

Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Recep Güngör ise ilçelerinde 4 milyon 500 milyon yumurta tavuğu olduğunu söyleyerek, bunlardan 3 milyon 150 bininden verim alınabildiğini belirtti.

İlçedeki 35 işletmede günlük 2 milyon 500 binin üzerinde yumurta üretildiğini vurgulayan Güngör, şunları kaydetti:

"Saatte 100 bin, dakikada bin 700'ün üzerinde, saniyede de yaklaşık 29 yumurta üretimi oluyor.