Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Açıkladı: Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Şekilde Desteklerden Yararlanamayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Coronavirüse yönelik ürünlere hızlıca destek vereceğiz. Bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde Bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak" diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Açıkladı: Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Şekilde Desteklerden Yararlanamayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Açıkladı: Fırsatçılık Yapanlar Hiçbir Şekilde Desteklerden Yararlanamayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Coronavirüse yönelik ürünlere hızlıca destek vereceğiz. Bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde Bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak" diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ankara'da coronavirüs önlemleri kapsamında KOSGEB ile TÜBİTAK destekleriyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Varank, coronavirüsle mücadele kapsamında bakanlığın atacağı yeni adımlarla ilgili düzenlendiği basın toplantısında, coronavirüsle mücadelede ciddi bir özveriyle gayret gösteren sağlık emekçilerine teşekkür etti.

Bütün bakanlıkların coronavirüs salgınının negatif etkilerini minimuma indirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde ve eş güdüm halinde çalıştıklarını belirten Bakan Varank, "Yaşadığımız bu sürecin, ticarette, tüketimde ve diğer tüm sosyal alanlarda köklü değişiklikleri beraberinde getireceğinin farkındayız. Bu tarihi dönemde, ülkemizin etkin tedbirler almasının yanı sıra öncü adımlar atmasının da önemine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Varank, dünyadaki bütün gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, bilim, teknoloji, sanayi ve bütün üretim süreçlerinde Türkiye'yi kuvvetli tutmak için çaba gösterdiklerinin altını çizdi.

Türkiye'nin nitelikli bilim insanları, güçlü sanayisi, gelişmiş araştırma altyapıları ile proaktif girişimcileri sayesinde şoklara yanıt verebilme yeteneği güçlü bir ülke olduğuna vurgu yapan Bakan Varank, Bakanlık olarak ilk günlerden itibaren bütün paydaşlarla istişarede olduklarını söyledi.

YATIRIM TEŞVİK YÜKÜMLÜLÜKLERİNE ESNEKLİK

Bakan Varank, bu süreçte pek çok ciddi adım attıklarının altını çizerek, şu bilgileri aktardı:

"Dün KOSGEB'in 3'lü koruma paketini açıkladık. Bu kapsamda, KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı'na yeni ürünler ilave ettik. KOSGEB alacaklarını 3 ay erteledik ve projelerine de 4 ay ek süre verdik. Bugünlerde en çok ihtiyaç duyulan, dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük, maske, eldiven gibi sağlık ürünlerinin yerli üretimine işletme başına 6 milyon liraya kadar destek verebileceğiz."

Bakan Varank, yatırım teşvikleriyle alakalı da ciddi bir karar verdiklerinin altını çizerek, kredi faiz desteği uygulamasına esneklik getirdiklerini belirtti.

Yatırım teşviklerinden yararlanan şirketlerin, kullandıkları kredi faizinin ya da kar payının bir kısmının Bakanlık vasıtasıyla karşılandığını hatırlatan Bakan Varank, şu ifadeleri ekledi:

"Mevcut uygulamada firmalar, bankalara yaptıkları kredi geri ödemelerinde aksama olması durumunda faiz desteğinden yararlanamıyorlardı. Aldığımız yeni kararla bu dönemde bankalara karşı yükümlülüğünü yerine getiremeyen firmalar için bu kuralı askıya alıyoruz. Firmalar, bu döneme ilişkin banka ödemelerini daha sonra gerçekleştirdiğinde de faiz veya kar payı desteğinden aynen faydalanabilecek."

CORONAVİRÜSE YÖNELİK PORTAL DEVREDE

Bakan Varank, coronavirüsle ile mücadelede TÜBİTAK ile girişimcilerin ve bilim insanlarına ait projelerin bir an evvel uygulamaya geçmesini temin edecek özel ve hızlı bir destek programı düzenlediklerini açıkladı.

Konu programla ilgili çağrıya bugün çıkılacağı bilgisini aktaran Bakan Varank, "2 Nisan’a kadar açık olacak bu çağrılar, maksimum bir hafta içinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Bu çerçevede, Covid-19'un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara, hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünleri geliştiren Ar-Ge projelerine, salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz" ifadesini kullandı.

Bakan Varank, bu dönemde bilimin ve teknolojinin kuvvetinden maksimum derecede yararlanılması gerektiğine vurgu yaparak, yeni bir uygulama olarak geliştirilen "TÜBİTAK COVID-19" portalını da devreye koyduklarını dile getirdi.


"AŞI VE İLAÇ GELİŞTİRME PROJELERİNİ DESTEKLEMEK İÇİN COVİD-19 ALT PLATFORMU OLUŞTURULDU"

TÜBİTAK süreçlerinin sorumluluk tarihleriyle alakalı yoğun talep aldıklarını ifade eden Bakan Varank, "Tıpkı KOSGEB’te yaptığımız ertelemelere benzer şekilde TÜBİTAK’ta da süre uzatımları yapılmasına karar verdik. TÜBİTAK’a verilmesi gereken tüm proje raporlarının teslim tarihlerini 3 aya kadar erteledik. Ayrıca, çağrı ve etkinliklere ilişkin başvuru sürelerini de uzattık. Burada kolaylaştırıcı bir yaklaşım izleyeceğiz. Okul ve üniversitelerin eğitime başlama tarihine bağlı olarak planlamalarımızı yapacağız." diye konuştu.

Bakan Varank, aşı ile ilaç geliştirme hususundaki esas araştırmalara TÜBİTAK'ın liderlik ettiğini belirterek, 31 Ocak'ta TÜBİTAK ve üniversitelerden bilim insanlarıyla aşı geliştirme koordinasyon toplantılarına başladıklarına işaret etti.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine (MAM) bağlı Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün koordinasyonunda, aşı ile ilaç geliştirme projelerini desteklemek adına coronavirüs alt platformunu oluşturduklarını belirten Bakan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye’de devam eden projelerden spesifik olarak bu virüse karşı dönüştürülebilecek olanları ya da yenilikçi anlayışla çok hızlı şekilde netice alabileceğimiz projeleri belirledik. Destek süreçlerini başlattık. Biz bu mekanizmayı oldukça esnek bir şekilde tasarladık. Yeni öneri getiren tüm araştırmacılarımızı sürece kolaylıkla dahil edebileceğiz. Bu konu bizim için kritik bir öneme sahip. Bürokratik süreçleri neredeyse tamamen ortadan kaldırdık. TÜBİTAK MAM, Ege, Acıbadem, Ankara, Selçuk, Bilkent, Boğaziçi, Medipol ve İstanbul üniversiteleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinden bilim insanlarımız, Covid-19 platformu koordinasyonunda aşı ve ilaç geliştirmek için yoğun şekilde çalışıyor. Tüm bu projelerin klinik çalışmalarını Sağlık Bakanlığımıza bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı destekleyecek."

"FIRSATÇILARIN CANINI YAKACAĞIZ"

Bakan, kamu vicdanını derinden sarsan fırsatçıların ortaya çıktığını belirterek, "Çok açık söylüyorum, bu fırsatçıların canını yakacağız. Tabii diğer yandan canla başla çalışıp, 'milli duruş' sergileyen tüm üreticilerimizin de yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Açıklanan yardımların "milli duruş" sahibi şirketler için olduğuna vurgu yapan Bakan Varank, "Fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde Bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak" ifadesini kullandı.

Bakan, Bilim Kurulunun ve bakanlıkların açıklamalarına uyulması, bireysel önlemlerin alınması doğrultusunda çağrı yaparak, hijyen kurallarına uyulması ve sosyal mesafenin muhafaza edilmesinin virüsle mücadelede en etkin yöntem olduğunun altını çizdi.

Üretim tarafında özveriyle çalışan emekçiler ile sanayiciler için de fabrikalarda uyulması gereken esas kuralları belirlediklerini ifade eden Bakan Varank, "Ateş ölçümünden, vardiyaların ve servislerin ayarlanmasına, hijyen alanında yapılması gerekenlerden, iş sürekliliğinin sağlanmasına varıncaya dek alınması gereken tedbirleri üretim tesisleriyle paylaştık. Üretim alanındaki tüm paydaşlarımızın bu kurallara harfiyen riayet etmesi, tehdide karşı önemli bir kalkan olacaktır" şeklinde konuştu.

"SOLUNUM CİHAZINDA SERİ ÜRETİME GEÇİLECEK"

Konuşmasının akabinden basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Varank, Türkiye'de hem profesyonel hem de ev tipi solunum cihazları üreten şirketler olduğunu dile getirdi. Bakan Varank, ifadelerine şöyle devam etti:

"Bu girişimlerle irtibata geçtik. Şu anda güzel bir oluşum gerçekleşti. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'ın da açıklamalarını izlemişsinizdir. Biz, girişimlerle bu olaya katkı sağlamak isteyen üreticilerimizi buluşturduk. Sağlık Bakanlığımız da burada liderlik yaptı. Şu anda 1000 kadar solunum cihazı yerli üretilip hediye edilecek. Sağlık Bakanlığımız 5 bin sipariş verdi. İnşallah Türkiye'de yerli olarak üretilmiş ama seri üretime geçmemiş bu cihazları hızlıca üretmek üzere yola koyulduk. İlk örnekleri kısa zamanda elde etmek istiyoruz. Bunların seri üretimiyle teslimatını inşallah Sağlık Bakanlığımıza yapacağız."

"KOLONYA VE MASKE DAĞITIMINA EN KISA SÜREDE BAŞLANACAK"

Mustafa Varank, 65 yaş üstü vatandaşlara dağıtılacak maske ile kolonyalara yönelik soru üzerine, konu olan projenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı.

Tedarikçi firmalarla görüştüklerini belirten Bakan Varank, "İlk ürünler teslim edilmeye başlandı. Burada da 'milli' elini taşın altında koyan firmalarımız oldu. İçişleri Bakanımızla da konuştuk. Bu ürünlerin yeterli sayıda elde edilmesiyle illerde valilerimizin başkanlığında büyük bir organizasyonla İstanbul ve Ankara'da dağıtımına en kısa sürede başlamayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Diğer taraftan toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt da katılım sağladı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR