Sanayi Üretim Endeksi Yükseldi

TÜİK sanayi üretim verilerini duyurdu. Sanayi üretim endeksi, koronavirüs pandemi döneminde normalleşme sürecinin başladığı Haziran'da aylık bazda % 17,6, senelik bazda yüzde 0,1 yükseldi.

Sanayi Üretim Endeksi Yükseldi

Sanayi Üretim Endeksi Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretim verilerini açıkladı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) değerlendirildiğinde, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi 2019'un aynı ayına kıyasla % 8,0 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi % 1,0 yükseldi ve elektrik, buhar, gaz ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi % 6,4 geriledi.

SANAYİ ÜRETİMİ AYLIK % 17.6 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri değerlendirildiğinde, bu senenin Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya kıyasla % 7,8, imalat sanayi sektörü endeksi % 19,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörü endeksi % 6,7 arttı.

SANAYİ ÜRETİMİ 2019'un AYNI ÇEYREĞİNE kıyasla % 16.9 AZALDI

Takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi bu senenin ikinci çeyreğinde 2019'un aynı çeyreğine kıyasla % 16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe kıyasla mevsim ve takvim etkilerinden yalıtılmış sanayi üretimi de % 20,2 azaldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR