Antalya'da üretilen bir tohuma Samuel Eto'o ismini koyan tohum üreticisinin sevgisi sınır tanımadı. Antalyaspor’un yıldız oyuncusu iki sezonda 38 gole ulaşarak kulübün tarihindeki en çok gol ulaşan futbolcu olan Eto'o'nun adı bir domates cinsine verildi. Ülkemizin en geniş hibrit sebze tohumu geliştirici ve imalatçısı olan Yüksel Tohum, oluşturduğu domates cinsine Eto'o adını koydu.

ETO’O DOMATESİ ÜRETİLDİ

Antalyaspor'un destekçilerinden olan Yüksel Tohum, 300'ün üzerinde tescilli hibrit sebze ve meyve cinsine sahip. Eto'o ismi verilen domatesin nitelikleri de hayli dikkat göz dolduruyor. Kahverengi olan Eto'o adlı domates, 36 yaşında ama hala sahaları rakiplerine dar etmeyi başarıyor. Yüksel Tohum'un yönetici kadrosundan Güray Yüksel, domatesin Antalya adına çok önemli olduğunu belirtti.
Yüksel, "Antalya Türkiye domates imalatında lider. Şehrin ihracatında da ilk kalem domates" diye konuştu. 300'den daha fazla hibrit cinse sahip olduklarını ve ürünleri 72 devlete sattıklarını belirten Yüksel, "Çeşit bol olunca adı belirlemek konusu da fark ettiriyor. Bir ad havuzumuz var. Bazı mallara, deneme imalatı yapan tarımla uğraşan kişilerin adı veriliyor. Bazılarına da niteliklerine göre ad takıyoruz." dedi.