Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün (YEGM) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, konsorsiyumlar tarafından geçen günler sunulan başvuru dosyaları Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Yönetmeliği kapsamında görüşüldü ve ihalenin başvuru sahibi şirketlerin tamamının katılımıyla gerçekleştirilmesi kararı verildi.

Buna göre, bin megavatlık YEKA bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin ihale, 3 Ağustos Perşembe günü saat 11.00'de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının E-Blok 1 No'lu toplantı salonunda, açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin 5 farklı yerinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi hazırlanması için gerçekleştirilecek ihale için geçen hafta, dünyanın en ünlü ilk 10 rüzgar türbini üreticisinin 8'inden teklif gelmişti. Teklif veren konsorsiyumların arasında dört Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirket bulunuyor.

Kilovatsaat başı tavan fiyatın 7 dolar/centten başlayacağı ihaleyi kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak şartı ile 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar türbin fabrikası kuracak. Fabrikada her biri en az 2,3 megavat gücünde olmak üzere 300 ila 450 yerli rüzgar türbini üretilecek.