Rüzgar Enerjisinde Bir İlk!

Norveç'te yapılan dev boyutlardaki rüzgar türbinleri, okyanus üzerinden İskoçya'ya taşındı.

Rüzgar Enerjisinde Bir İlk!

Norveç'te yapılan dev boyutlardaki rüzgar türbinleri, okyanus üzerinden İskoçya'ya taşındı. Rüzgar türbinleri yaklaşık olarak, 20 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahiptir. 253 milyon dolara mal olan rüzgar türbini platformunun 180 metrelik bölümü su üzerinde olacak şekilde yapılmıştır. İskoçya sahilinden 30 km içerde olacak olan Rüzgar türbinlerinin boyutu, 258 metre yüksekliğinde ve her bir pervane ise 75 metre uzunluğundadır.

RÜZGAR ENERJİSİ KÖMÜR SANTRALLERİNİN SONU MU?

Dünya genelinde fosil yakıtları terk edip yenilenebilir kaynaklara yatırım yapma trendi hız kazanmış olmasına rağmen yenilenebilir kaynaklar henüz birkaç ülke dışında ciddi bir enerji kaynağı haline gelmiş değil. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi de aslında var olan kömür santrallerini kapatarak güneş, dalga veya rüzgar enerjisiyle çalışan santrallere yatırım yapmanın ekonomik açıdan ülkelerin altına girmek istemediklerini bir mali yük haline gelmiş olması ancak Moody’s son raporu bu algının değişmesini sağlayabilir.

Kısaca Moody’s olarak adlandırılan uluslararası finans araştırması yapan kredi derecelendirme kurumu Moody's Investors Service’in raporuna göre ABD’nin; Kolorado, Kansas, Montana, Nebraska, Yeni Meksika, Kuzey Dakota, Oklahoma, Güney Dakota, Teksas ve Wyoming eyaletlerini kapsayan bölgedeki kömür santralleri yerlerine kurulması düşünülen rüzgar santrallerine göre çok daha maliyetli. Bu eyaletlerde orta vadeli bir rüzgar santralinin işletilmesi için yapılan anlaşmalarda MWh başına 20$’lık bir ücret ödeneceği tahmin edilirken mevcut kömür santralleri için MWh başına 30$’ın üstünde ödeme yapılıyor.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri