Rüzgar enerjisine bağlı elektrik imalat santrali kurulma sebebiyle yapılan ön ihalenin 3. gününde, Sivas ve Tokat şehirlerinin etrafında kilovatsaat başına azami teklifi sunan iki firmadan toplamında 120 megavatlık depo tahsis edildi.

80 megavatlık depolama ile tahsis yapılması beklenilen Sivas bölgesi için teklif sunan 21 şirketin dosyası incelenmişti. Kilovatsaat başı eksi 0.81 dolar - cent ile en azami teklifi sunan Pelit Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne 80 megavatlık depolama tahsisi yapılmıştı. Firmanın bu alanda inşa edeceği santralin ismi Pelit RES kabul edilecek.

40 MEGAVATLIK KAPASİTE

Toplamı 40 megavat depolama tahsisi yapacak Tokat bölgesi için ise 16 şirketin ihale için teklif dosyası incelenmişti. Bu şirketlerin arasında kilovatsaat başına eksi 0.33 dolar - cent ile en azami teklifi sunan GRGN Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne 40 megavatlık depolama tahsisi yapıldı. Firma, alanda GRGN RES isminde bir santral açacak.

İHALE BUGÜN SON BULACAK

Rüzgar enerjisi ile ön lisans ihaleleri sırasında ilk günden Kayseri – Niğde, Adana, Aksaray – Kırşehir - Nevşehir ile Ankara – Kırıkkale - Çankırı bölgeleri amacıyla 320 megavatlık; ikinci gününde de Edirne, Tekirdağ, Kırklareli bölgeleri amacıyla 170 megavatlık depolama tahsisi yapılmıştı.