Rusya Federal Gümrük Servisi, Türkiye´nin Rusya´ya üzüm ve çilek pazarlığını yenilediğini açıkladı. Rus haber ajansları Rusya Federal Gümrük Servisi, Türkiye´den bazı tarım ürünlerinin ithalatına kısıtlamaların kaldırılmasını ön gören hükümet kararnamesinin 10 Haziran'da yürürlüğe sokulduğunu hatırlatarak belirtti.

322 TON ÇİLEK, 2,92 TON ÜZÜM

Üç gün içerisinde Rusya´ya 322.18 ton taze çilek ve 2.92 ton üzüm yollandığını açıkladı.

Rusya Federasyonu'nu daha önce ithalatı yasak olan taze üzüm, elma, armut, çilek, salatalık ve beyaz ete yönelik yasağı durduran kararnameyi 10 Haziran'da yürürlüğe sundu. Domates yasağı ise hala devam etmekle birlikte Kasım - Nisan ayında izin çıkabileceği konuşuluyor.

DOMATES YASAĞI

1 Haziran Pazartesi günü Sputnik'e demeç veren Aleksandr Tkaçev, Türkiye'ye uygulanan domates yasağıyla alakalı şunları belirtmişti:

Rusya'daki domates üretimi gelişmesi için gelecek üç yıl belirleyici olacak. Şimdiden ithalatı neredeyse iki kat düşürdük, ülkemizde 800 bin ton domates imal ediyoruz. Üretimimizi yaklaşık yarım milyon ton daha çoğaltmalıyız. Bunun için de pazara bağlı olarak üç-beş yıla ihtiyaç duyuyoruz." dedi