Rusya'nın Türkiye'ye tarım ambargosu ters tepti, Türkiye'den sebze meyve alımını tamamen durduracağını açıklayan Rusya, maliyeti karşılayamayınca geri adım atmak zorunda kaldı.

Rusya tarım ürünleri denetim kurumu, yasak getirme gibi bir planın olmadığını ve Türk tarafının yapıcı çalışmaya kararlı olduğu sürece Rusya'nın da işbirliğini sürdüreceği açıkladı.

KARARDAN RUS İKTİSATÇILAR DA MEMNUN

Rus iktisatçı Denis Tyurin Türkiye'den tüm tarım ürünlerini yasaklama kararından vazgeçmesinin doğru bir karar olduğu görüşünde:

"Türk tarım ürünlerini başka ülkelerin ürünleriyle değişme çabalarımız fiyatların pahalanmasıyla sonuçlandı. Bu iş ucuz Türk malı alma alışkanlığı bulunan Rus tüketicilerin tepkisine yol açtı. O yüzden yeni yasakları değil ekonomik ilişkileri iyileştirmemizin yollarını düşünmeliyiz. Ama bunun için öncelikli olarak politik bir çözüm lazım..."

Rusya'nın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye'den 17 çeşit tarım ürününü yasaklaması Moskova pazarlarında da fiyatların yüzde 20 civarında pahalanmasına neden oldu. Bu durum hem esnafı ve hem de müşteriyi rahatsız ediyor.

Rus vatandaşı Anastasiya Vladikova şöyle konuştu: ben her türlü yasağa karşıyım. Türk ürünleri yasaklandıktan sonra fiyatlar aşırı pahalaştı. Özellikle domates ve salatalık fiyatları el yakıyor."

Diğer bir vatandaş Svetlana Koleva ise, "Fiyatlar çok pahalı. Benim gibi emekliler bunu özellikle hissediyor. Türkiye ile ilişkilerimizin tabii ki iyileşmesini istiyoruz" dedi.