Rusya ve Türkiye Ulusal Para Birimi Kullanımını Artırma Kararı

Rusya ve Türkiye arasında ticarette ulusal para birimlerinin kullanımını artırmak için anlaşma imzalandı.

Rusya ve Türkiye Ulusal Para Birimi Kullanımını Artırma Kararı

Rusya Maliye Bakanlığı, Türkiye ile ulusal para birimleriyle ticaret noktasında anlaşma imzalandığını duyurdu.

Rusya Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette ulusal para birimlerinin kullanımı için 4 Ekim’de anlaşma imzalandığı bildirildi.

Açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov arasında imzalanan anlaşmayla iki ülke arasındaki ticarette aşamalı olarak ruble ve lira kullanımının artırılacağı açıklandı.

Anlaşmayla uygun mali piyasa altyapısının oluşturulacağı kaydedilen açıklamada, iki ülke para birimlerinin ticari kurumlar nezdindeki cazibesinin de yükseleceği vurgulandı.

Açıklamada, anlaşma sayesinde Türk bankalarının Rusya’nın SWIFT alternatifi SPFS’ye (Mali Mesajlaşma Sistemi) bağlantısının ve Rus MIR kartının Türkiye’de kullanımının genişletileceği bilgisi paylaşıldı.

Rusya ve Türkiye’nin, ulusal mali mesaj iletim sistemlerinin diğer ülkelere açılabilmesini organize etmeyi de planladığı vurgulanan açıklamada, “Ulusal para birimlerinde likidite sağlama seviyesini arttırmak için iki ülkenin ulusal pazarlarında Rus ve Türk ihraççıların borçlanma senetleri ihraç etme araçları geliştirilecektir. Anlaşmanın imzalanması, Rusya ile Türkiye arasında karşılıklı yarar sağlayan ve adil ticaret ve ekonomik iş birliğinin daha da genişletilmesi ve geliştirilmesi için önemli bir adımdır.” ifadeleri kullanıldı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri