Rusya, karşı müeyyidelerin uzatılmasından sonra Avrupa Birliği'nden bir sıra tarım ayrıca yiyecek ve içecek mallarının alımı yönünde yasağının uzatılması kararının alındığı anlamına geldiği biliniyor.

26 HAZİRAN’DA BİR DEFA DAHA UZATILMIŞTI

Rusya’nın Başbakanı Dmitriy Medvedev, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'daki krizin sebebiyet verdiği Rusya'ya uygulanmakta olan yaptırımların 26 Haziran'da bir defa daha uzatılma kararı alınmasının sonrası karşı müeyyide için uzatılmasının planladığına değinmişti.

Avrupa Birliği'nin 2014'ten bu yana sürekli uyguladığı müeyyideler Rusya'ya finans ve enerji iş alanında hedef alınıyor.

Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa Birliği'ne uygulamakta olduğu müeyyidelerin 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldığı ve ön görülen kararname hakkında imzaların atıldığı belirtildi.

31 ARALIK 2018’E KADAR UZATILDI

Rusya’nın haber ajansı Prime’da yer verilen bilgiye göre, Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaların atıldığı belgede, “1 Ocak’dan Rusya Devlet Başkanı’nın 6 Ağustos 2014 tarihli 569 sayılı ‘Rus, güvenliğinin sağlanması için arada sırada özel ekonomik önlemler alacağı kararname hakkında geçerli olan zamanı 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı.“ diye konuştu.

Bu konu ile alakalı kararların imzalandığı gün kararname yürürlüğe girmiş oldu.