Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, ülkemize S 400 sevkiyatı amacı ile kredi verilmesi hakkında bir karar alıp almadığı konusunda sorulara cevap verdi. Rusya bakanı, "Bugünden itibaren kredi hakkında bir konu gündemde değil." cevabını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik iş ortaklığı sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, dün verdiği demeçte, Rusya ve Türkiye'nin S 400 füze savunma programlarının sevkiyata belirtilen sözleşme üstünden mutabakatın sağladığını fakat kredi tutarı hakkında henüz bir anlaşma olmadığını söylemişti.
Rostec Başkanı Sergey Çemezov da Rusya ve ülkemizin, S 400 füze sistemi hakkında sevkiyata yönelik tüm teknik konular ile alakalı anlaştığını, Moskova'nın, satın alma işleminin amacı ile Ankara'ya kredi verme olasılığı düşündüğünü ifade edilmişti. Sergey Çemezov, mart ayı içerisinde yaptığı bir açıklama sırasında Ankara'nın programları satın almak için Moskova'dan kredi almaya hazır olduğuna değinilmişti.

3 MAYISTA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ

Moskova ile Ankara arasında S 400 savunma sisteminin sevkiyatına yönelik görüşme sırasında 2016 senesinden bu tarafa devam ediyor. Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aralarında 3 Mayıs 2017 tarihinde Soçi'de gerçekleştirilen görüşmede de S 400'lerin ulaştırılması konuşulmuştu.