Financial Times gazetesi çalışanlarından David Sheppard ve Henry Foy imzası ile çıkan ve Barzani’nin ailesi başında bulunduğu IKBY'ye yakın üç kaynağın dayandırılmak suretiyle ifade edilen haberde, petrol firması Rosneft'in mevcut petrol sahasının ardı sıra yenilenen keşfinde de rol almak istediği dile getirildi. Eski tarihte Bağdat’ın kontrolünde bulunan Kerkük başta olmak üstüne Suriye sınırlarına yakın sahalarda da iş ortaklığın kapsamı altında yer alıyor.

DAHA BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA

Diğer taraftan Rosneft ve IKBY aralarında petrol sahasının keşfi ve imalat diyalogları henüz başlangıç seviyesinde ve somut bir anlaşmanın sağlanmadığı bildirildi. İki tarafta prensip olarak anlaşma için mutabakata vardığı söyleniyor. Rus şirketinin adı geçmese de Kerkük'ün de içinde bulunduğu IKBY kontrolündeki 5 alanda çalışacağı ifadesi dile getirildi.

IRAK İLE DE GÖRÜŞME SAĞLANMIŞ

Petrol firması Rosneft, sözü geçen petrol sahasında alanlar konusu geçtiğinde Financial Times gazetesine yorum yapmayı reddetse de anlaşmanın varlığını yalanlamada bulunmadı. Fakat Rosneft yetkilileri, IKBY'nin ardı sıra Irak yönetimi ile de çalışmak istediğini ve Bağdat'ın kendi alanındaki petrol arama, tarama ve çıkarma faaliyetlerine yönelik daha iyi koşulların sağlamasını umduklarını vurgulamakta.