Bahsi geçen karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre ülkeler; “gelişme seviyesi düşük ülkeler”, “özel teşvik düzenlemelerinden yaralanabilecek ülkeler” “gelişme yolundaki ülkeler” ve “diğer ülkeler” başlıkları altında toplandı.

Sayılan ülkeler menşeli ve 800 cm3 ile 50 cm3 arasında değişen silindir hacmine sahip motosiklet ve moped ithalatına yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanması planlanıyor.

Diğer yandan bu araçların iç lastik, rulman, jant, aksam ve parçalarının ithalatına da yüzde 10 ile 20 arasında değişen ek gümrük vergisi uygulama kararı verildi.

ET FİYATLARI DÜŞECEK

Öte yandan Asılsız değerlendirme yapanlar et fiyatlarını yükseltmesinden sonra hükümet bu işe çözüm adımı atarak gümrük vergilerinde indirime gitti.

Enflasyonu dolduran ve halkın elini yakan yiyecek ve içecek ücretlerini bastırmak amacıyla ithalat sistemini öne süren Gıda Bakanlığı; canlı hayvan, et ve bazı tahıl mallarına uygulanan gümrük vergisini azalttı.

Resmi gazete'de basılan indirimler ile beraber büyükbaş hayvan iç satımında vergi oranının yüzde 100'lük oranlardan yüzde 26'ya kadar ette ise yüzde 40'a kadar azaltıldı. Buğday, mahlut, kızıl buğday, arpa, Malta, Mısır gibi tarım ürünlerinde de gümrük vergisi seviyesi ise yüzde 130'lardan 25 ile 45 aralığına düşürüldü. Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Tarık Tezel, hayvan yiyeceğinin yüzde 45 ile 60'ının ithal mallardan oluştuğunu belirterek, "İndirim et ve süt ücretlerine de büyük oranda yansıyacak." dedi.