Rekabet Kurulu Başkanı Küle: Fırsatçıların Gözünün Yaşına Bakmayacağız

Rekabet Kurulu Başkanı Küle, açıklamasında "Fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız, en ağır cezaları verip bu teşebbüsleri duyurmaktan imtina etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Rekabet Kurulu Başkanı Küle: Fırsatçıların Gözünün Yaşına Bakmayacağız

Rekabet Kurulu Başkanı Küle: Fırsatçıların Gözünün Yaşına Bakmayacağız

Rekabet Kurulu Başkanı Küle, açıklamasında "Fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız, en ağır cezaları verip bu teşebbüsleri duyurmaktan imtina etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Küle, "Yarın yapacağımız Kurul toplantımızda yaş meyve-sebze fiyatlarıyla ilgili soruşturmamızı görüşüp, karara bağlayacağız." şeklinde konuştu.

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, coronavirüs salgınını fırsat bulup usulsüz iş yapan fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacaklarını dile getirerek, "En ağır cezaları verip, bu kişi ve teşebbüsleri kamuoyuna ilandan imtina etmeyeceğiz. Yarın yapacağımız haftalık kurul toplantımızda yaş meyve sebze fiyatlarıyla ilgili soruşturmamızı görüşüp karara bağlayacağız." şeklinde konuştu.

Küle, yaptığı yazılı açıklamasında, coronavirüs salgınına karşı kamu kurumları ve vatandaşların yanında özel sektörün, küçük esnafın da milli birlik duygusuyla büyük fedakarlıklar yaptığını belirtti.

Piyasalarda bir takım suistimallerin olduğuna dikkat çeken Küle, yaş meyve sebze piyasası başta olarak gıda piyasasında "Nasıl olsa alacaklar" mantığıyla fırsatçı bir tutum gösteren fahiş zam yapanları en ağır şekilde cezalandıracaklarını dile getirdi.

Küle, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Anlaşılan bazı taraflarca bu uyarımız çok iyi algılanamadı. Biz her gün ürün bazında çiftçimizden son tüketiciye giden tedarik zincirinde fiyattaki değişimi izliyoruz. Tarlada, serada bir fiyat artışı, arzda bir azalma yok. Akaryakıt maliyeti mi arttı? Depolama masrafı mı arttı? İş gücü maliyeti mi arttı? Bunların hepsine cevabımız 'Hayır'. Demek ki arz değer zincirindeki aktörler ölçüsüz fiyat artışları yoluyla 'yapay bir kıtlık' yaratıyorlar. Normal zamanlarda tahammül edemeyeceğimiz bu tür uygulamaları bu dönemde cezalandıracağımızı, bu cezaların ve süreçlerin krizin şiddetiyle doğru orantılı olacağını bilmeliler."

Milletçe mücadele dönemi içerisinde olduğumuzun altını çizen Küle, "Yarın yapacağımız haftalık kurul toplantımızda yaş meyve sebze fiyatlarıyla ilgili soruşturmamızı görüşüp karara bağlayacağız." şeklinde konuştu.

"FIRSATÇILIK YAPANLARIN KAPISI ÇALINACAK"

Rekabet Kanunu boyutunda verilebilen cezaların açık olduğuna vurgu yapan Küle, şu ifadeleri kullandı:

"Kurulun ceza oranıyla ilgili takdir hakkı var ve üst orandan bu cezalara hükmedebileceğimizi hatırlatmalıyım. Son aldığımız kararlar ile verdiğimiz yüz milyonlarca liraya çıkan cezalarımız var. Çok açık söylüyorum, fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız. En ağır cezaları verip, bu kişi ve teşebbüsleri kamuoyuna ilandan ve böylece bir iktisadi aktörün belki en büyük varlığı olan saygınlığını da sorgulatmaktan imtina etmeyeceğiz. Bu zor günlerde 'Ne kazansam kardır' mantığıyla bakan bir yaklaşımı bu piyasada tutmanın da bir manası olmadığını düşünüyorum. İşini düzgün bir şekilde yapan, piyasaya arzı devam ettiren, hak ettiği karı elde eden kimseyle sorunumuz yok ancak fırsatçılık yapanların kapısı elbet bugün ya da yarın çalınacak. Rekabet düzeninin yani piyasa düzeninin bu dönemde başarısızlığa uğramaması, çökmemesi için her şeyi yapacağız, haberleri olsun."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR