Reis-i Cumhur Uyarmıştı! Satışlar Dibe Vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli eleştirdiği yüksek faiz oranları konut satışlarında da negatif etkisini hissettirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı istatistiklere göre ekimde satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 geriledi. Böylelikle konut satışlarına ilişkin yıllık değişim rakamlarında görülen dalgalanma devam etti. Eylül ayında konut satışları yüzde 28.8 artış göstermişti. Ekimde ise satışlar bir önceki aya göre 12.4 gerileyerek 122 bin 882 oldu. Konut satışlarında dalgalanma görülürken konut kredisi faizlerinde de bir süredir yukarı ivme kaydediliyor. Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 10 Kasım haftası itibarıyla bankaların uyguladığı konut kredisi faizlerinin ağırlıklı ortalaması yüzde 13.11 oldu. Bu oranla konut kredisi faizleri 12 Ağustos 2016 haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.


PSİKOLOJİK SINIR YÜZDE 1


Konutta ilk satışlar yıllık bazda yüzde 7.59 düşerken, ikinci el satışlar da 3.95 geriledi. Ekimde ipotekli satışlar da yıllık olarak yüzde 19.7 düştü. Bu oranla 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı Temmuz 2016'dan beri ipotekli satışlarda en sert gerileme kaydedildi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışlarındaki düşüşün kredi faizlerindeki artıştan kaynaklandığını belirterek, "Buna karşılık peşin veya senetli vadeli konut satışı bir miktar arttı. Aylık yüzde 1 kredi oranı son 5 yılın psikolojik üst sınırıdır" dedi.

YABANCIYA SATIŞ ZİRVE YAPTI


Ekimde yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 70.9 artarak 2 bin 677 ile zirve yaptı. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı bin 321 konutla İstanbul aldı. Bunu 465 konutla Antalya, 121 ile de Bursa izledi. KONUTDER Başkanı Elmas, son 2 ayda da yabancıya satışın artarak süreceğini söyledi. Realty- Tr Dünya Başkanı Fatih Elibol da döviz kurlarında yaşanan artışın gurbetçi ve yabancı yatırımcıların yönünü Türkiye'ye döndürdüğünü kaydetti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR