Türkiye Fırıncılar Federasyonu Türkiye'de bulunan fırıncılar odasına gönderdiği yazılı açıklamada pidenin kilogramını 7 lira 20 kuruş olarak ifade etti. Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, geçen yıl kilosu 6,70 TL olan Ramazan pidesi yeni kararla birlikte 7,20 TL'ye çıktığını açıklandı. 300 gram pidenin ise 15 kuruş zamlanarak 2 lira 15 kuruşa satılması bekleniyor.

Mübarek Ramazan ayına kısa bir süre kala pide fiyatları da yavaş yavaş belirlenmeye başladı. Bu sene alınan karar neticesinde pide fiyatlarını illerde bulunan fırıncılar odası değil, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı belirleyecek.

Bu doğrultuda Samsun Fırıncılar Odası'na gönderilen genelgede Ramazan pidesinin kilo fiyatının 6,70 TL'den, 7, 20 TL'ye yükseltildiği ifade edildi. 300 gramlık pideye 15 kuruş zam geldi. Zam sonucu 300 gramlık yumurtasız pidenin 2 lira 15 kuruştan satılması öngörülüyor

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Oda Başkanı Yılmaz Yiğit, zammı fiyatlara değil gramaj ayarlaması olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Yiğit, “Geçen sene sade pidenin kilo bazındaki fiyatı 6,70 TL'ydi. Bundan sonraki fiyat belirlemelerindeki kontrol tamamiyle Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda olacak. Ekmek ve pide fiyatlarını bulunduğumuz merkezimiz belirleyecek, bakanlığın onayına sürecek ve buna göre de birliklere de yazı gönderilecek ve fiyat belirlemesi yapılacak. Yeni belirlenen fiyatlara göre bu sene pidelere maksimum yüzde 10’dan daha az bir zam yapılacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 “ZAMMI FİYAT BAZLI DEĞİL, GRAMAJ ÜZERİNDEN UYGULAYACAĞIZ”

Pideye yapılan zammın gramaj üzerinden uygulanacağının vurgusunu yapan Yılmaz Yiğit, şunları kaydetti:

“Geçen sene 300 gram sade pide 2 liraya, yumurtalı pide ise 2,5 liraya satılıyordu. Kilo bazında 6,70 kuruşa tekabül ediyordu. Bu sene ise pidenin kilo fiyatı 7,20 kuruş olarak belirledik. Bu artışı da muhtemelen geçen sene uygulanan fiyatları aynı tutarak gramaj anlamında bir değişime gideceğiz. Yani pideye maksimum yüzde 10'dan daha az bir zam yapmayı planlıyoruz. Zammı, fiyatlara değil gramaja yansıtmayı düşünüyoruz. Ekmeklerde de artık ücretler komisyon kurarak belirlenecek. Bu komisyonda Esnaf Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve odamızdan oluşan 6 kişiden oluşacak ve komisyon tarafından fiyatlar belirlenecek. Bu ay itibariyle de Samsun'da taban gramajı 200 gram olan ekmek satılmaya başlandı.

Yılmaz Yiğit, Ramazan pidesi fiyatlarının kesin olarak birkaç gün içinde açıklayacaklarını söyledi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.