Birçok insan maaşlarına oranla meslek seçmektedir. Fakat bu genelde yanıltıcı olur. Çünkü her meslekte olduğu gibi psikologluk mesleğinde maaşlar ve kazançlar oldukça karışıktır. Bu hususta gerçekleştirilen işin iyi olması ve kişinin kendini geliştirmiş olması çok mühimdir. Bunlara ek olarak günümüzde en fazla öne çıkan hususlardan birisi de popülerlik ve tanınırlıktır. Daha çok insana ulaşmış olmak daha çok bilinir olmayı sağlar. Bunun yanında referansla iletişime geçen insan sayısını yükseltir.

Kamuda Çalışan Psikologların Maaşı Ne Kadar?

Vazife alınan kurum, çalışma saatleri ve kaç senelik psikolog olduklarına oranla değişkenlik olur. Fakat ortalama olarak bir maaş verecek olursak devlete hizmet veren psikologların maaşı 2200 TL – 3000 TL arasında farklılık gösterir. Bazı devlet kurumlarında kadrolu olarak vazife alan psikologların maaşları ise ortalama 2700 TL – 3600 TL arasında farklılık gösterir.

Özel Kurumlarda Çalışan Psikologların Maaşı Ne Kadar?

Özel kurumlarda psikolog olarak vazife alanların maaşları ortalama 2000 TL – 5000 TL arasında farklılık gösterir. Özel kurumları Eğitim ve Sağlık olarak iki kategoride sıralayabiliriz.

Rehabilitasyon merkezlerinde vazife alanların maaşları 1300 TL – 5000 TL (Birçok psikolog mezun olmasının ardından bu kurumlarda vazife alır. Çünkü en basit iş bulunan yerlerdendir.)

Anaokulları, Okul ve Kolejlerde çalışanların maaşları 1500 TL – 5000 TL

Özel firmalarda çalışanların maaşları 3500 TL – 6000 TL arasında farklılık gösterir.

Hastanelerde ve özel kliniklerde vazife alanların seans başına aldıkları para 100 TL – 500 TL arasında değişir. (Klinik Psikoloji bölüünde yüksek lisans yapmış olmak terapi için bir zorunluluktur.)

Bu maaşlar 2017 ortalama rakamlarıdır ve değişkenlik gösterebilir.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.