Uluslararası piyasalar, dün petrol ücretlerinde son 7 ayın en düşük oranına düşmesiyle negatif seyir halinde devam ediyor. Bu durum hakkında Amerika Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen açıklama yaptı.

AÇIKLAMASI “ŞAHİN” OLARAK GÖRÜLÜYOR

Amerika Birleşik Devletleri'nde dün, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası yani FED üyelerinin, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın "şahin" olarak görülen açıklamada destekler nitelikli düşüncelerde bulunduğunu belirtti, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasıyla ve hisse piyasasında satış baskısı yükselmesine yol verdi.

ASYA’DA VE AVRUPA’DA GÖRÜNÜMÜ ZAYIF

Avrupa taraflarında, petrol ücretlerinde azalmaya başlaması tehlike iştahının düşmesi ile Avrupa borsasında da dün kayıp fark edildi. Asya tarafında, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,45 azalarak 20,138.79 seviye kapanarak, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,05 azalarak 3.138,40 oran derecesinde bulunmaya başladı.

PİYASA TEDİRGİNLİK VERİCİ

Yurt içinde ise dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin, Çarşamba gününe artışla başlayarak 99.852,93 orana kadar yükseldi. Doların diğer para birimlerine karşı tekrar değeri artmasının etkisi ile dolar - TL, geçtiğimiz gün 3,5499'a kadar artarak geceyi yüzde 0,59 yükselerek kapatmıştı.