Türkiye’de sigara tüketenlerin bildiği ve dünyanın ilk sade paket yasasına ayak basan Avustralya'ya dava açmış olan tütün mahsulü devi olan Philip Morris, açmış olduğu davanın kaybeden tarafı oldu. Aleyhinde sonuçlanmış olan dava üzerine tazminat ödemeye mahkum edilen Philip Morris'in ödeyeceği meblağ ise çok ciddi ücretler olabilir.

PHİLİP MORRİS DAVAYI 2015’TE KAYBETTİ

Philip Morris, paketleme yasası kapsamında yasanın bozulması için açmış olduğu davanın görüşülmesinin ardından davayı 2015 senesinde kaybetmişti.

BBC'nin yayınladığı ve köşesinde yer verdiği habere göre, Uluslararası Daimi Hakemlik Mahkemesi yani kısaltması PCA, sigaraların üzerinde bulunan sağlığa zararlıdır uyarıları içermiş olan resimlerin yer verildiği sade paketlemelerin satılması zorunluluğuna 2012 senesinde getirmiş olan Avustralya ülkesine açmış olduğu dava kayıp eden tarafı olarak mahkemenin belirleyeceği tazminat ödemesine karar verilmiş oldu.

TAHMİNLER DUDAK UÇUKLATIYOR

Avustralya’lı Sydney Morning Herald gazetesinin haberine göre, tütün devi olan Philip Morris'in 38 milyon dolara kadar çıkarılabileceği bir tazminat tutarının geleceğini iddia etti.

Mahkemenin ödenecek tazminat ile beraber Avustralya ülkesinin dava süresinca yapmış olduğu masraflar karşılanmış olacak.