Petrolün Varili 38,59 Dolar

Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk iş günü uluslararası piyasalarda 38,59 dolardan alıcı buluyor.

Petrolün Varili 38,59 Dolar

Petrolün Varili 38,59 Dolar

Brent petrolün varil fiyatı haftanın ilk iş günü uluslararası piyasalarda 38,59 dolardan alıcı buluyor.

Geçtiğimiz gün 38,68 dolara kadar yükselen Brent petrolün varili, günü 38,32 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.22 itibariyle kapanışa kıyasla % 0,7 artarak 38,59 dolar seviyesinde yer aldı. Aynı anlarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı 35,61 dolardan işlem gördü.

Piyasalar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC harici bir takım üretici ülkeler aracılığıyla bu hafta düzenlenmesi istenen görüşmeye odaklanırken, toplantıdan petrol üretim miktarındaki kesintinin temmuz ya da ağustos sonuna kadar uzatılması kararı çıkması isteniyor.

OPEC olarak isimlendirilen ve 23 petrol üreticisi ülkeden oluşan küme, nisanda yaptıkları son görüşmede, 1 Mayıs-30 Haziran döneminde toplam petrol üretimini günlük 9,7 milyon varil azaltma kararı vermişti.

Talep tarafında da coronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde petrol tüketimi zayıf ilerleyişini sürdürüyor. Uzmanlar, karantina tedbirlerinin hafifletilmesi durumunda küresel petrol talebinin yükselmesinin istendiğini kaydederken, bu halde fiyatların yükseleceğini aktarıyor.

Fakat, dünyanın en büyük 2 ekonomisi ve petrol kullanıcısı olan ABD ile Çin arasındaki tansiyon, küresel petrol talebi ile fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturmayı sürdürüyor.

Brent petrolde teknik açıdan 38,74 ve 39,01 dolar aralığının mukavemet, 38,47 ve 38,20 dolar aralığının da destek noktası olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR