İran, Türkiye ve Rusya birlikte bir anlaşmaya imza attılar. Bu 3 ülke aralarında petrol ve gaz sektöründe bir ortaklık hedefleyerek anlaşma imzaladılar.

İran Petrol Bakanlığı tarafından belirtilen açıklamalara bakılırsa, bu anlaşma İran'dan Gadir Petrol Arama ve Yatırım Şirketi, Türkiye'den Unit İnternational ve Rus Zarubezhneft şirketlerini kapsayan Rusya'nın başkenti Moskova'da resmi makamların da yer aldığı bir programla imzalama gerçekleştirildi.

BİRLİKTELİK ULUSLARARASI PROJELERDE DE KENDİNİ GÖSTERECEK

3 ülkenin ortaklık için imzaladığı anlaşma şartları arasında, petrol ve gaz alanlarının büyütülmesi hedeflenerek bu doğrultuda ülkelerin ortak bir çalışma yaparak eşit şekilde uygulamaya geçirmek söz konusu. Ortaklık için anlaşan ülkeler yerel projelerle birlikte uluslararası projelerde de ortak bir anlaşmanın izinden yürüyecekler.

Diğer yandan Irak merkezi hükümeti, kendi denetimindeki Kerkük kuyularından çıkarılan ham petrolün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi' ne (IKBY) sevkiyatını askıya aldığını duyurdu. Irak Petrol Bakan Yardımcısı olan Kerim Hattab Caferi yapmış olduğu yazılı açıklamada, "Kuzey Petrol Şirketi' nden IKBY' ye giden ham petrol sevkiyatı hemen durdurulmalı ve ek üretime ise son verilmelidir." ifadelerini kullandı.