Dünyada en önemli ve en ciddi petrol üreticilerinden biri olan Venezuela’da olası bir iflas durumunda, petrol fiyatlarında yüzde 60’lık bir artış olacağı düşünülüyor. Ülkede yüzde 70 oranında iflas bekleniyor.

Venezuela'nın içinde olduğu siyasi ve ekonomik bunalımlar, dünya genelinde petrol piyasalarında çok ciddi bir tehlike olarak nitelendiriliyor. Ülkede olası bir iflas halinde petrol fiyatlarında senenin diğer yarısında 80 dolara kadar yükseleceği yönünde görüşler yapılıyor.

Venezuela'da meydana gelen ve dört aydır devam eden toplumsal olaylar ve ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar birçok kişinin ölmesine neden oldu. Önüne geçilemeyen toplumsal karışıklıklarda 120 kişden fazlası hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra çok fazla kişide tutuklandı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, güçlü değişimler yapmada başarılı olsa da ülkenin ekonomisini düzeltebilecek kadar başarılı değil.

Petrol ülkesi Venezuela’nın ABD'ye günlük petrol ihracatı yaklaşık olarak 800 bin varili buluyor. Ülkenin şimdilik tek gelir kaynağı petrolden sağladığı kazanç olarak gözüküyor. Eğer ABD bir sınırlama yada engel koyacak olursa, Venezuela’da ekonomi iflas eşiğine geleceği yönünde düşünceler var.