Petrol-İş Sendikası’nın örgütü olduğu Petkim işletmesinde yapılmış olan toplu iş sözleşmesi toplantısında işçilerin istekleri yerine getirilmemesi nedeniyle işçiler eylem yapma kararı aldıklarını belirtti. İşçiler, Petkim ile Petrol - İş Sendikası arasında toplu sözleşme toplantısı sürecini Yüksek Hakem Kurulu'na taşıdığı belirtildi. Petkim işçisi olarak çalışanlar, toplu sözleşme toplantısının sonuç vermemesine tepki göstermek amacıyla 12 Haziran'dan bu güne kadar ara sıra olarak 2 saat iş bırakma eylemi yapıyor. Fabrikada ki nöbet tutmakta olan işçi çalışanlar istekleri karşılanana kadar eylemlerine süreceği söyleniyor.

SÖZLEŞME İMZALAYACAĞIZ

Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca basın mensuplarına yaptığı bildiride sözleşmelerini masada yapılan bir anlaşma ile onaylatmak istediklerini belirterek, "Yüksek Hakem Kurulu'nu bitireceği toplu sözleşmeyi asla kabul etmeyeceğiz. Kendi isteğimiz dışında birilerinin sözleşmeyi imzalayıp dayatmasını kabul etmiyoruz. 2 bin kişilik petrol kimya sektöründeki bir sözleşme ile Yüksek Hakem Kurulu'nda bitirmesini bu işyerlerinde ki çalışma barışını ve huzuruyla bozulacağını düşünmekteyiz." dile getirdi.

PETKİM 2008’DE AZERİLERE SATILDI

Ülkemizin en önemli kamu iktisadi teşekküllerinden bulunan dev petrol kimya tesisi Petkim, 2008 senesinde özelleştirilerek Azeri şirket satın almıştı.