Palamut 10 Liradan Satışta

SU ürünleri av sezonunun açılmasıyla beraber denizin ilk ürünlerinin satışı yapılmaya başladı. Bu yıl balıkçıların gözdesi palamut oldu. Gürpınar Balık Hali'nde palamudun çifti 20 TL'den satışa çıkarıldı.

Palamut 10 Liradan Satışta

Palamut 10 Liradan Satışta

Satışların başlamasıyla pazarcılar, restoran işletmecileri gece vakitlerinde Beylikdüzü'ndeki Gürpınar Balık Hali'ne koştu. Halin ve balıkçıların gözdesi ise palamut oldu.

Mezat (açık arttırma) usulü satışın gerçekleştirildiği halde satıcılar palamudun çift fiyatını 30 TL'den açtı.

Kıyasıya pazarlığın olduğu mezatta palamudun çiftinin 20 TL'den satışı yapıldı. Hale giden balıklardan istavritin kasası 300, tekirin 100, mezgitin da 80 TL'den alıcı buldu.Balıkçı Mahmut Uçan ise, 'Bu sene bolluk senesi. Palamudu halkımız rahatlıkla tanesi 10-15 lira arasında yiyecek. Bunlar şimdi küçük, bunlara 'Çingene Palamudu' diyoruz. 15 gün sonra çok uygun fiyatta halkımızın sofrasında olacak. Işık avcılığı yasaklandığı için hamsi biraz az ama o da bollaşacak. Ancak şimdi hem palamut hem sardalya tanesini 10-15 liradan yiyebilecek' şeklinde konuştu.Halde palamut satışı yapan ve 30 TL'den fiyat açılışı yapan Serdar Can, '30 lira ile açılış yaptık, 20 liradan sattık. Vatandaşlar da pazarda tanesinin 15 liradan alacak. Şu anda fiyatlar hesaplı. Bu sene denizden çok umutluyuz. Özellikle palamut, istavrit, sarı kanat bereketli olacak gibi duruyor. İstavritin kasasını da 300-350 civarı satacağız. Tezgahta da vatandaşlar kilosunu 20-25 liraya alabilecek' ifadelerini kullandı.Diğer taraftan istavrit, mezgit ve tekir de alıcılarıyla bir araya geldi.

Bu sene tekirin kilosunun 20-25 TL'den satılacağını dile getiren Fatih Gül, 'Tekirin kasasına şimdilik 100 lira diyoruz ama havanın sıcaklığına, esnafın durumuna bağlı fiyatlar. Kasa fiyatı açılışını 100 liradan yaptık. Vatandaşlar da 20-25 liradan pazardan alabilir' şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR