Ülkemizde daha önceden de yalnızca şehir içerisinde denetlenmekte olan 'ortalama hız' programı, tüm çevre yollunda 1 Temmuz 2017’de devreye gireceği açıklandı.

GİRİŞ VE ÇIKIŞ SAATLERİYLE ANLAŞILACAK

Çeşitli gazetelerin yaptıkları haberde, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü aralarında yaptıkları protokole de, HGS ve OGS noktalarının araçların otoyola giriş ve çıkış aralarındaki zamana bakılması gerektiğini söyledi. Otoyolun kaç kilometre olup ve buna göre 120 km hız ile otoyolu ne kadar zamanda bitireceği belirlenecek, eğer süre limitten az ise aşırı hız cezası yazılacağını duyurdu

İŞTE O YOLLAR

Bu açıklamalara göre, 120 kilometre olan hız sınırı çevre yolları 450 km uzunluğu İstanbul - Ankara TEM otoyolunu 4 saat 15 dakika, Bodrum'a gidiyorken kullanılmış 112 km'lik İzmir – Aydın yolu 1 saat 11 dakika ile kısa sürede bitirenler, hız limitini geçmiş olacak ve haklarında cezai işlem uygulanacak. Aynı zamanda 536 kilometrelik Niğde ve Şanlıurfa yolu 5 saat 21 dakikadan, 83 km'lik Adana - Mersin yolu ise 1 saat 6 dakika, 365 km'lik Adana - Şanlıurfa yolu da 3 saat 43 dakikadan daha düşük zamanda bitirenlere ceza verilecek.