Otomobil Pandemiye Teslim

Otomobil, 11 milyar Euro zarar ederek pandemiye teslim oldu.

Otomobil Pandemiye Teslim

2019 yılında Çin'de başlayan covid-19 virüsünün pandemiye dönüşmesinden sonra en çok etkilenen sektörlerden otomobil yılın ikinci çeyreğinde 11 milyar Euro kaybetti.

TEK BİR MARKA SALGINDAN ETKİLENMEDİ

Yeni tip korona virüs salgını dünya otomobil devlerini dize getirdi. Alman Ernst & Young danışmanlık şirketi dünya genelinde 17 otomobil üretici şirketinde yaptığı araştırmayı yayınladı. Salgının otomobil sektörünün 11 milyar Euro’nun üzerinde gerilettiği belirtiler araştırmada, sadece Tesla’nın salgından etkilenmediği belirlendi.

OTOMOBİL 2019'DA 22 MİLYAR EURO KAR ETMİŞTİ

Otomobil üreticilerinin 2019 yılının ikinci çeyreğinde 22 milyar kar elde ettikleri, bu yılın ikinci çeyreğinde, 17 otomobil üreticisinin kar oranlarının yarıya düştüğü 11 milyar Euro’nun üzerinde kar kaybettiği sadece Tesla, Nisan-Haziran döneminde bir önceki yıla göre daha iyi performans göstererek karlı otomobil şirketleri arasında en karlı seviyeye çıktı.

Salgın nedeniyle en büyük düşüşü yüzde 57 ile Mitsubishi gösterirken, Alman otomobil üreticileri Volkswagen yüzde 37, Daimler yüzde 29 ve BMW yüzde 22 eksi ile bu yılın ikinci çeyreği zararla kapattılar. Araştırmada dünya otomobil üreticilerinin toplam cirolarının 177 milyar olduğu, salgın nedeniyle yüzde 41’lik bir düşüş kaydedildiği belirtildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR