Otakar’ın prototipini geliştirdiği Altay tankı, seri üretime geçmesi için verilen teklifin Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine şirketin borsadaki hisseleri yüzde 10 geriledi. Düşüşün ardından Borsa İstanbul’daki devre kesicilerin devreye girdiği açıklandı.

KATMERCİLER VE TÜMOSAN BÜYÜDÜ

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Altay için seri üretim ihalesi açacağı yankıları savunma sanayinde faaliyetlerini sürdüren firmaların hisselerine alım getirdi. Bu durumda Katmerciler yüzde 10.6, Tümosan ise yüzde 2.3 büyüdü.

BİST’de en çok değer kaybeden ikinci firma Otokar tarafından 9 Haziran Cuma akşamı KAP’a açıklamada bulunuldu. Otokar, “fiyat ve sözleşme şartları Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından uygun bulunmadığı için kabul edilmedi.” belirtti.

OTOKAR GERİLEDİ

Otokar açıklamasına ek olarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın “ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildi.” Otokar’ın 9 Haziran Cuma günü yüzde 3.1 oranlık azalmayla haftayı kapatmıştı. Bugün 13.11 düşüşle 114.4 TL’ye kadar geriledi. Borsa İstanbul endeksi yüzde  0.56 artıda bulunuyor.

ESRA ŞİRİNEL DURUMU DEĞERLENDİRDİ

İş Yatırım yazarı Esra Şirinel, Otokar'ın kabul edilmemesi nedeni bir süredir Altay’ın ihalesini alacağı beklentisinin ortadan kalktığına belirterek, "Bu yüzden sert satışlara tanık olduk. Savunma Sanayi Müsteşarlığı seri üretim için ihaleye gidecek mi belli değil, fakat yurt içinde başka firmalara ihalenin kapıları açıldı. Katmerciler, Tümosan gibi firmalara psikolojik olarak niteleyebileceğimiz alım getirdi. Ancak bu firmalar Altay tankını üretmek konusunda henüz tecrübesi bulunmuyor." dedi.