Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizm sektörünün bu sene çok ciddi seviyelerde ücret indirimine gittiğini belirtti. Turizm döneminin 2016’da çok sorunlu bir dönem geçirildiğini hatırlatan Bakan Avcı, bu sene en erken rezervasyonun iyi yapıldığını belirtti.
Turizm sezonunu hakkında yorumlarda bulunan Bakan Avcı, 2017 senesinden başlayarak Rusya piyasasında toplanma yaşanıldığını, Rus turistler için tercihlerinde Türkiye’nin önemli bir yer aldığını belirtti. Almanya, Fransa ve İngiltere piyasasında da hareketlenmelerin olduğunu söyleyen Bakan Avcı, “Erken rezervasyon iyi fakat hemen tabii 2015 öncesi dönmez. Turist rakamı itibarı ile iyi gitmekteyiz ama bu arada geçen senenin krizinin de etkisi ile işletmeler çok ciddi ücret kırdılar. O yüzden turist sayısı artış yaşandı. Nedeni ise tekrar söylüyorum ücretleri çok düşürdüler.” İfade etti.

YERLİ YABANCI AYNI KEFEDE

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, sektörün depolama kullanımını yükseltmek için ücret hakkında taviz verildiğini belirtti. Turist artırmak için gerekli her cins adımın atıldığını bildiren Osman Ayık, indirimde yerli ve yabancı turist ayrımı yapılmadığı söyledi.

SON DAKİKADA KALDIK

Osman Ayık, hedef 4 milyonun üstünde görmek. Avrupalı turistte sorunları da kısmen de olsa sürüyor. Avrupa’da son dakika satışlarımızla kayıpları telafi etmeye çalışmaktayız. İstediğimiz bir geri dönüşü şu anlık gerçekleşmedi.”