Ons Altın Yükselmeye Devam Ediyor

Altın 2.075 dolar/ons seviyesini gördü. Genel olarak yukarı eğilimini koruyan ons altında yıl sonu tahminleri ise 2.400-2.500 dolar seviyesine kadar çıktı.

Ons Altın Yükselmeye Devam Ediyor

Koronavirüs vakalarındaki artış uzun zamandır olduğu gibi yatırımcıları değerli metallere yöneltmeye sürüyor.

Teknik açıdan bakıldığında ons altında iyimserlik yükselirken, bu piyasayı coşturacak devasa bir kaynağın tahvil piyasalarında yattığı ifade ediliyor.

ABD tahvil faizlerindeki aşağı yönlü eğilim ve bu kapsamda doların kırılgan görünümü de eklenince ons altında yukarı yönlü eğilim belirginleşiyor. ABD’de teşvik paket konusunda politika yapıcılar arasındaki anlaşmazlıkların sürmesi dolar üzerinde baskı oluşturuyor.

Euro/dolar paritesinin yukarı seyri altını pozitif etkiliyor. Parite son bir ayda 1.13 seviyesinden 1.19’a kadar yükseldi.

Tahvil getirisinin rekor seviyede düştüğü ve parasal politikalara ilişkin belirsizliklerin arttığı bu dönemde portföy yöneticilerinin devlet tahvillerinin bir kısmını ellerinden çıkarmaya başlayabileceği belirtiliyor. Tuttukları sabit getirili varlıkların büyüklüğü göz önüne alındığında bunun altına trilyonlarca dolar akabileceği anlamına geliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR