18 Eylül 2019
  • Istanbul 29.44°
  • Ankara 25°
  • Izmir 27.22°
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:04
İkindi 16:32
Akşam 19:17
Yatsı 20:38
BIST101.140
Dolar5,6943
Euro6,2931
Altın274,65

Okul Servislerinde Buna Dikkat: Tuzağa Düşmeyin!

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, yaptığı açıklamada okul servislerinde resmi olmayan zamlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Okul Servislerinde Buna Dikkat: Tuzağa Düşmeyin!

Okul Servislerinde Buna Dikkat: Tuzağa Düşmeyin!

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, okul servis ücretlerinin ulaşım koordinasyon merkezleri (UKOME) tarafından mesafeye-kilometreye bağlı olarak belirlendiğini ve tarifeden fazla ücret talep edilemeyeceğini vurgulayarak, "Henüz UKOME tarafından tarife belirlenmemişken velilerimiz kendilerinden yüksek fiyat talep eden bu servisçilerle anlaşma yapmasın." uyarısında bulundu.

Küçük, konuşmasında, 2019-2020 eğitim-öğretim sezonunun 9 Eylül'de başlayacağını söyleyerek, Türkiye genelinde 18 milyon öğrencinin bu tarihte okula gideceği bilgisini verdi.

Velilerin her yıl olduğu gibi bu sezon öncesi de hızlı bir şekilde çocukları için hazırlık yaptığını anlatan Küçük, hazırlıklar arasında en önemli meselelerden birisinin de servis taşımacılığı olduğunu söyledi.

Küçük, öğrencileri taşıyan servislerin ücretlerinin her yıl ulaşım koordinasyon merkezleri (UKOME) tarafından mesafeye-kilometreye bağlı olarak belirlendiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde UKOME'ler henüz yeni eğitim-öğretim sezonu için servis ücretlerini belirlemedi. Ancak son günlerde bize gelen şikayetler sonrası yaptığımız araştırmalara göre, okul taşımacılığı yapan bazı servisçiler velilerden yüksek fiyat istiyor. Henüz UKOME tarafından tarife belirlenmemişken velilerimiz kendilerinden yüksek fiyat talep eden bu servisçilerle anlaşma yapmasın. UKOME kararını beklesinler. Hatta bazı servisçiler velilere, 'Çocuğunuz ortada kalır, bu fiyatlardan aşağı götüremeyiz.' gibi şeyler söylüyorlarmış. Böyle bir ihtimalleri yok." 

"TARİFEDEN YÜKSEK FİYAT TALEP EDİLEMEZ" 

Küçük, okul servis taşıyıcılığı yapan şirketlerin öğrenciyi kabul etmeme ve UKOME tarafından belirlenen tarifeden fazla fiyat alma haklarının bulunmadığını anımsatarak, "Bu durum hem kanunen hem de yönetmeliklere göre yasaktır. Aksi mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

UKOME tarifesinin üst sınır olduğunun altını çizen Küçük, bu tarifeden daha düşük fiyatlara servis taşımacılığı yapılabileceğini kaydetti.

Küçük, "Milli eğitim il ve ilçe müdürlükleri, büyükşehir ve ilçe belediyeleri, okul yönetimleri ve hatta okul aile birlikleri okulların servis taşımacılığını yapan işletmeleri denetlemeli veya kontrol etmeli. Vatandaşlarımız da kendilerinden yüksek ücret talep eden servisçileri bu kurum ve kuruluşlara şikayet etmeli." diye konuştu.

Şimdiden servis için anlaşma yapmış ve yüksek fiyata imza atmış velilere ilişkin Küçük, "Bu velilerimizin ödedikleri rakam UKOME tarifesinden yüksekse faturaları, kredi kartı slipleri veya makbuzları ile tüketici hakem heyetlerine başvursunlar. Karar çok yüksek ihtimal lehlerine olacaktır." dedi. 

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri