Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirttiği üniversitelilere yaz döneminde asgari ücretle iş müjdesi uygulamaya geçti. Yükseköğretim öğrencileri, 3 ay toplum yararına çalışmalara katılarak asgari ücretle çalışabilecek.

4 BİN 809 LİRA ALACAK

Türkiye İş Kurumu, Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Yönetmeliğe 'Yükseköğretim öğrencilerine ilişkin Toplum Yararına Programlar (TYP) uygulaması' ilave edildi. Açıköğretim, yüksek lisans, doktora öğrencileri hariç yükseköğretim öğrencilerine, çalışma hayatıyla tanışmaları için Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kamu kurum veya kuruluşlarıyla TYP uygulanacak. Katılımcılar, TYP'lerden en fazla 3 ay faydalanacak. Toplam olarak üç ay çalışan bir öğrenci 4 bin 809 lira alabilecek.

NASIL HESAPLANIYOR?

Programlar, 'doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kurumların kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi' gibi toplumsal faydanın fazla olduğu bölümlerde olacak. Katılımcıya, günlük asgari ücret üzerinden katıldığı gün kadar ücret verilecek.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.