Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Amerika Birleşik Devletleri uçuşları sırasında elektronik cihazların kullanımı yasağı kaldırıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nden muhatabımızı ikna etmeyi başardık. Laptop yasağı kaldırılmasının ardından ilk devlet olduk. İngiltere'de bulunan yasağında çok kısa bir zamanda kaldırılacağı hakkında görüşmeler sürüyor." diye ifade etti.

"YASAĞIN KALKTIĞI İLK ÜLKE OLDUK"

Ankara'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Ahmet Arslan, yolcuların yanlarında elektronik aletlerin kontrolden geçirilerek yeni nesil tarayıcı makinaların ülkemize getirilerek hizmete alındığını belirtti ve ekledi, "Herhangi bir eksikliğimiz bulunmuyor. Amerika Birleşik Devletleri güvenlik yöneticileri, bugüne has uçuşların gözlem yaptığı biliyoruz. Türkiye’de, bu yasağın kalktığı ilk devlet olmuş oldu. Abu Dhabi'de ise 2 Temmuz'dan bu tarafa Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için güvenlik görevlilerinin gözlemleri eşliğinde bu yasak kaldırılmış olmuştu." diyerek ifade etti.

DÜN ELEKTRONİK EŞYALAR YASAĞI KALDIRILMIŞTI

Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferi ile Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrine gitmek üzere olan havaalanına gelen müşteriler, kontuardaki rutin bilet işlemleri ardından daha önce yasağın kapsamı altında gerçekleştirilen uçakların almadığı elektronik cihazlar ve buradaki görevlilere teslim etmişti bu yasağın kaldırılmasının ardından elektronik eşyalarını bu kez yanına almış oldu. Bazı yolcuların ise yasakların kalkmasının ardından bunun ile alakalı bilgi sahibi olduğunu, bazılarının ise durumdan haberi olmadığı görülmüştü.