Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci' nin Tahran temaslarının ardından, ticaret hacmi hedefi 30 milyardan 50 milyar dolara yükseltildi. Katar krizi ve son dönemde yaşanan politik gelişmeler Türkiye ile İran arasındaki ekonomik işbirliğini hızlandıracak adımları beraberinde getirdi. İki ülke arasındaki ekonomik münasebetlerde yeni bir döneme geçiliyor. Gazete Habertürk'te yer alan haber doğrultusunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci' nin İran' daki temaslarında 30 milyar dolar olarak öngörülen ticaret hacmi amacının iki ülkenin potansiyeli bağlamında 50 milyar dolar olarak revize edilmesi kararlaştırıldı. Bu senenin Ekim ayına dek ulaştırma, gümrük, bankacılık gibi alanlarda uygulanan bütün engellerin kaldırılmasına dönük teknik çalışmaların başlatılmasında mutabık kalındı.

ENGELLER KALDIRILMALI

Ekonomi Bakanı Zeybekci, görüşmelerin ana fikrinin İran– Türkiye arasındaki ticaretin önündeki pürüzlerin kaldırılması olduğunu ifade etti. Serbest Ticaret Anlaşması' nın (STA) hayata geçirilmesi ile ulaştırma, gümrük konularında engellerin kaldırılacağını vurgulayan Bakan Zeybekci, “Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) Ocak 2015 senesinde başladı. Verimli sonuçlar alıyoruz. TTA' yı imzalayan bakanlar ülkelerine ihanet ediyormuş gibi de anlaşılabilirler. Ama neticenin çok daha güzel olacağını bildiğimizden dolayı sabır gösteriyoruz.” dedi.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEKİ ORTAK İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRELİM

Bakan Zeybekci, Vaizi ile yapmış olduğu müşterek basın toplantısında iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasının yanı sıra 3' üncü ülkelerdeki ortak işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.