Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Hüseyin Tekin, halk arasında "İtecik lalesi" diye ismi verilen ve bir şakayık türü olan "Paeonia Peregrina" çiçeğinin devlet tarafından koruma altına alındığını bildirdi.

42 BİN TL CEZA

Kayaağıl köyü civarında bulunan İtecik tepesinde sadece bahar aylarında açarak görülen "Paeonia Peregrina" çiçeklerinin yer aldığı alanda analizlerde bulunan Uşak Şube Müdürü Hüseyin Tekin, çiçek ile alakalı şu konulardan bahsetti.
Hüseyin Tekin, bu sene baharın yağışlı geçmesi sebebiyle, Haziran ayının ortalarına gelen çiçek açarak şakayık cinsinin devlet tarafından koruma altına alındığını bildirdi.

Tekin, "Bu çiçeklerin koparılarak zarar verilmesi halinde 42 bin TL’ye ulaşan idari para cezası uygulanıyor." diye açıkladı.

KOPARILMASI KESİNLİKLE YASAK

Timlerin alanda koruma kontrol işini yaptığını söyleyen Tekin, "Bu şakayık cinsi çiçeklerin koparılması, kesinlikle yasak. Bahar aylarında canlanan bu doğa harikası çiçeği görmek isteyenler, buraya bu bölgede görebilir." ifadesini kullandı.
Tekin, kırmızı rengiyle güzel bir duygu veren bu doğa harikası çiçeğin sökülmesi yerine, doğa tutkunlarına bol bol görüntüsü kaydetmeyi tavsiye etti.