17 Temmuz 2018
  • Istanbul 30°
  • Ankara 25°
  • Izmir 33°
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
BIST90.350
Dolar4,8321
Euro5,6722
Altın193,405

O Borçlar Siliniyor

Çalışmadığı dönemler için prim borcu çıkartılanlarla okulunu bitiren kişiler için biriken borçlardan kurtulma fırsatında salı son gün.

O Borçlar Siliniyor

Türkiye'de yaşayan yerli-yabancı herkes 2013'den itibaren genel sağlık sistemi içine alınmıştı.  Böylece sosyal güvencesi olmayan yurttaşlar için de bu sistem devreye sokularak sağlık hizmeti verilmişti. Sistem o seneden bu yana bir takım aksaklıklar yaşasa da önemli bir aşama kaydedip uygulama sağlandı. Fakat sistemin yaygınlaşması esnasında özellikle okulunu bitirip iş hayatına atılamayan gençler açısından yüksek borçlar ortaya çıkmıştı. Bunun için ara ara düzenlemeler yapılarak borçlar silinip yapılandırılmıştı. Okulunu bitiren gençler içinde 2 senelik bir devlet katkısı da getirilip yurttaşın sorunu çözüldü.

Gelir testine hiç başvurmayan genel sağlık sigortalıları 3 Nisan'a kadar (bu tarih dahil değil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları sıfırlanacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Diğer Ekonomi Haberleri