Nükleer, Türkiye İçin Stratejik Önemde!

Rusya'nın Türkiye'deki, 25 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santrali, iki devleti 15 yıllığına birbirine bağlayacak!

Nükleer, Türkiye İçin Stratejik Önemde!

Haber365Özel-Ekonomi Servisi


Bazı yatırımlar vardır, sadece ekonomiyle açıklanamaz.

Akkuyu, Türkiye’nin Rusya’yla uzun erimli dostluğunun nişanesi.

Akkuyu’da, yapımına başlanan Türkiye’nin ilk nükleer santraline, salt, ekonomik değer olarak bakmak eksik kalır. Akkuyu’yu, Türkiye ile Rusya’nın uzun erimli stratejik hamlesi olarak okumak gerekir.

Uluslararası enerji uzmanlarının, enerji bağımsızlığı için önerdiği sepet, fosil yakıtlardan, petrol ve gaz gibi, yenilenebilir enerjiden, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve nükleer enerjiyi de bulundurmayı gerektiriyor.

Türkiye’nin nükleer enerjiyle yakın tarihini anımsadığımızda,

Sinop’ta ön fizibilite tamamlanmadan, sektöre girmek isteyen yerli firmaları anımsıyoruz. Ancak, söz konusu şirketlerin, bütçelerinin böyle bir yatırıma yetmemesi nedeniyle, bu girişimden çekildiklerini gördük.

Göremediğimiz ise Batılı güçlerin, nükleer santral çalışmalarını ileride bir nükleer silaha çevirme kaygısı ile Türkiye’yi engellemeye çalışmalarıydı.NÜKLEER YATIRIM İLE TÜRKİYE- RUSYA DOSTLUĞU

Akkuyu’daki 25 milyar dolarlık yatırım maliyetini üstlenen, Rusya burada Türkiye ile uzun erimli bir işbirliğinin de temellerini atıyor.

Türkiye’nin, nükleer santralle, enerjinin kilovatsaatine 15- 25 cent ödeyerek oluşan Rusya bağımlılığına karşın, 25 milyar dolar ödeyen Rusya’nın da Türkiye’ye bağımlılığı oluşuyor.


Eski OECD Küresel Forum Başkanı &The Bosphorus Energy Club (Boğaziçi Enerji Kulübü) Başkanı Mehmet Öğütçü, Türkiye ile olan işbirliğinin, Rusya’ya olan katkısının ağır bastığı görüşünde.

Öğütçü, projenin yüzde 49’unu almak için giren müteahhitlik firmaları için de, ‘Onların sadece inşaatı yapacaklarını düşünüyorum.

Türkiye’de bir devlet şirketi de işe dahil olmuş durumda.’ Sözleriyle konunun devletler arası bir strateji hamlesi olduğunun altını çizdi.

İLK REAKTÖR 2023’E YETİŞECEK!
Rusya’nın, Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi’nin doğrudan odaklandığı, Akkuyu’nun ilk reaktörü açılışının 2023 yılına yetiştirilmesi öngörülüyor.

Hem Türkiye, hem de Rusya’nın stratejik düzeyde önem atfettiği, yatırım ile Türkiye, enerji sepetindeki eksiği, nükleer enerjiyi de ekleyecek. Rusya içinse, 15 yıl garantili, kilovatsaati başına 12-15 cent’lik getirisi olan, cazip bir yatırım durumunda.

Öğütçü, özellikle Almanya gibi ülkelerin nükleerden çıkarken, Türkiye’nin, nükleer enerjiye girmesi eleştirileriyle ilgili olarak, ‘siyasi strateji’ kavramına dikkat çekti.

Yatırımın, Türkiye için, stratejik önemi var. Enerji ihtiyacının yüzde 10’unu nükleerden karşılamış olacak.

Tesis faaliyete girdiğinde, vatandaşın cebinden çıkacak para azalmasa da, Türkiye'nin vergisel avantajı olacak.

RUSYA, TÜRK MÜHENDİSLERE NÜKLEER EĞİTİM VERİYOR

Bir de, ilk bakışta görülmeyen faydaları var. Mehmet Öğütçü, Rusya’nın, Türk Mühendislerine, Rusya’da nükleer eğitimi verdiğini de kaydetti.

TEKNOLOJİ PAYLAŞIMI YAPILIYOR!

Nükleer de, itibar getiriyor, bağımlılığı da azaltıyor mu, eleştirileriyle ilgili olarak, Öğütçü, Türkiye’nin, nükleerden önce de Rusya ile doğalgaz anlaşmalarından gelen bağımlığına işaret ederek, ‘Bir şey değişmeyecek.

Buna karşın, yerel personel kullanılacak. Ve Türkiye, nükleerle ilgili know how’u öğrenecek’ şeklinde konuştu.

25 MILYARLIK BEYAZ FİL

Öğütçü, nükleer yatırımın 10 yıl sürdüğünü ve inşaat bittiğinde teknolojisinin eskidiğini belirterek, Rusya’nın kuzey Denizdeki Arctic gibi nükleer gemi üretimine dikkat çekti.

Öğütçü’nün değerlendirmesi şöyle: ‘Türkiye için nükleer santral de bir ihtiyaçtı.

Artık, Rusya’nın Arctic Nükleer Gemisi gibi daha az yatırımlı, daha hızlı tamamlanan ve mobilize edebileceğimiz, yatırımlara odaklanmamız gerekiyor. Böyle bir yatırımla, Türkiye, devlerle aynı ligde olduğu mesajı verebilir.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR