Norveç, apartmanların fosil yakıt kullanarak ısıtılmasını yasaklayan tarihte ki ilk ülke oldu.  Norveç’in yasağı; konut, iş yeri ve devlete ait tesisler de içinde bulunmak üzere tüm bina ve apartmanları kapsadı.

Analizcilerin son istatistiklerine göre, Norveç’te 80 bini ev ile birlikte toplam 100 bin yapının yasaya dahil oldu. Yasağın 2020’de hayata sokulacağının girmesinden önce ekipmanların farklılaştırılması için iki seneden bir fazla zaman söz konusu.

YETKİLİLER YASA HAKKINDA UMUTLU GÖRÜNÜYOR

Devlet yetkilileri varılan bu karar sonrası karbondioksit gazının yılda 340 bin ton azalacağı umuluyor.  Yani 2015 senesinde 53.9 milyon ton emisyon değişimi oldukça iyi olacağı söyleniyor. Norveç Çevre Bakanı Vidar Helgesen şunları söyledi:

Isınmamı için fosil yakıt kullanıcıları 2020 senesine kadar başka özellikleri bulmalı. Petrol alanında mallara önerilen alternatifler sırasında ısı pompası, hidroelektrik santrali ile imal edilen elektrik ve hatta odun parçalarını yakan özel ocaklar var. Daha fazla tedbirler doğalgaz kullanıcısı alakalı sınırları da içeriyordu.

Odun, 1950’li senelere kadar devlette en çok tercih edilen ısı yakıtı arasındaydı. 1970’ler ise ısınma için kalorifer yakıtı ve elektrik harcandı. Şu sıralar ise Paris İklim Anlaşması nedeni ile 2030’a kadar devletteki emisyonlarda ciddi bir azalma gerçekleşeceği düşünülüyor.