Çalışanların en çok merak ettikleri konu ne zaman emekli olurum, kaç yaşında emekli olmaya hak kazanırım gibi konular. Bu konuyu en sağlıklı şekilde öğrenmek için SGK’nın sitesinden sorgulama yapmak en iyi yöntemdir.

Emekli Olma Şartları

Sigortalının zorunlu olduğu sigortalılık süresinin doldurulması + sigortalının prim ödeme gün sayısının doldurulması + emekli olmak için gereken yaşı tamamlamak

Bu konuda şu hususa dikkat etmek gerekir emekli olabilmek için bağlı bulunduğunuz kurumun şartları sizi bağlar ve her kurumda işleyiş farklılıklar gösterebilir. Bu şartlar sosyal güvenlik sitemindeki kurumlar için farklılıklar gösterir.

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından hangisine bağlı iseniz o kurumun şartlarını karşılayıp karşılamadığınızı öğrenerek ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu öğrenebilirsiniz. Oraya giderek SGK hizmet dökümünü talep edebilirsiniz ve ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Yaşlılık Aylığı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sigortalı bir çalışanın yaşlılık aylığına hak kazanabilmesi için çalıştığı sigortalı işinden ayrılmış olması ve bağlı bulundukları SGK müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz müdürlük en son çalışmış olduğunuz işyerinin bağlı bulunduğu il/ilçe SGK müdürlüğüdür. E-Devlet web sitesi üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kimler Yaşlılık Aylığı İçin Başvuruda Bulunabilir?

Bu maaşı alabilmek için konuşa ilişkin kanunların gerekliliklerini yerine getiren kişilerin başvuru hakkı bulunmaktadır.

Başvuru İçin Gereken Belgeler

Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz: tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi, işten çıkış belgesi bu belge işten çıktıktan sonra on gün içinde başvuru yapanları kapsamaktadır.

Aylığın Bağlanıp Bağlanmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Aylık almaya hak kazanan kişilere bilgilendirme mesajı ve bir yazı gönderilmektedir ve ayrıca e-devlet web sitesi üzerinden de takip yapılabilmektedir.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.