NASA’nın astronotları için kullandığı en gözde besin olan kinoa, Türkiye çapında hemen hemen 15 bin dönümlük bir sahada yetiştiriciliği yapılıyor.

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği (TUKİYED) Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel, ihraç edilen ürünler içerisinde kinoanın önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, 28 Avrupa ülkesinden 22 tanesine kinoa sattıklarını ifade etti. Bitki yüksek protein içerdiği ve öğütülmesi daha kolay olduğundan NASA kinoayı astronotları için kullanıyor.

BUĞDAY ve AYÇİÇEĞİNE ALTERNATİF

Temizel, kinoa hakkında yaptığı konuşmada Türkiye'de 2010 senesinden itibaren kinoanın ekildiğini ve senede 20 bin dekar alanda 11 bin ton ürün sağlandığını ifade etti. Temizel, ülkede en çok kinoa üretiminin Trakya olduğunu söyledi. Temizel, ‘Trakya bölgesinde son yıllar kinoa yetiştiriciliği büyük bir artış gösterdi. Dönümde elde edilen kazançlar 310 ile 360 kilo arasında değişiklik gösteriyor. Ekilmesi gün geçtikçe artan kinoa, ayçiçeği ve buğdayın yerini alacak gibi gözüküyor. Ayçiçeği ve buğday eken çiftçilerimiz bizden kinoa hakkında ve nasıl yetiştirilmesi yönünde bilgiler alıyorlar. Yani çiftçilerimiz kinoa ekimi için birbirleri ile yarışacak duruma gelecekler.’ açıklamasını yaptı.