Nafaka Süresi Ne Kadar 2020?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, nafaka sürelerinin azami olarak 2 veya 3 yıl olması yönünde açıklamalarda bulundu.

Nafaka Süresi Ne Kadar 2020?

Nafaka Süresi Ne Kadar 2020?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ''Nafaka konusunda takdir yetkisinin hakimde olması, nafaka süresinin de minimum 2 ya da 3 yıl olması tartışılabilir.'' açıklamasını yaptı.

Nafaka sistemine yönelik önemli açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, Türk Medeni Kanunu'nda "nafaka süresiz olur" gibi bir ibarenin söz konusu olmadoğına işaret etti.

NAFAKA SÜRESİ NE KADAR?

Bunun esasında bir yoksulluk nafakası olduğunu, verilecek nafaka miktarının hakimler tarafından belirlendiğini ve kanunun 176. maddesinde ''Alacaklı tarafın yeniden evlenmesi, yoksulluğun ortadan kalkması, tarafların mali durumlarının değişmesi'' gibi birçok husus dikkate alınarak nafakanın sonlandırılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğunu anlatan Selçuk, yoksulluk nafakasının sadece eşe değil, çocuklara da verildiğini vurguladı.

Bakan Selçuk, bu hususta birçok formülün değerlendirildiği, nafaka konusunda mağdur olan kişileri de anladıklarını belirterek, ''Nafaka konusunda takdir yetkisinin hakimde olması, nafaka süresinin de minimum 2 ya da 3 yıl olması tartışılabilir. Çünkü evlilik kurulmuş ve boşandıktan sonra bir atlatma süreci var. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz, hak temelli adaletten yana bakıyoruz. Görüşümüz bu uygulamanın minimum sınır dikkate alınarak hakimin takdir yetkisinde olması.'' açıklamasını yaptı.

Zaman ilerledikçe evlilik müessesinin değişimine de işaret eden Zehra Zümrüt Selçuk, her evliliğin kendi içinde biricik olduğunun ve bu sebeple tekil olarak değerlendirilmesi gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR