Maliye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vergi zammı hakkındaki açıklamalarının ardından, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki (MTV) yüzde 40'lık zammı aşağıya çekmek için harekete geçti. Maliye'nin önümüzdeki hafta belirlenecek olan yeni düzenlemede artışın yüzde 20-40 arasında olması düşünülüyor.

Hükümetin geçtiğimiz günlerde Meclis'e sunduğu tasarıda, binek otomobiller için verilecek MTV'nin yüzde 40-68 arasında yükseltilmesi planlanıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM açılış resepsiyonunda söz konusu zammın Bakanlar Kurulu'nda tekrar ele alınacağını ifade ederek indirim olacağına işaret etti.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne zam Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak." dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını belirtmişti. Bakan Ağbal, yapılan düzenlemelerle alakalı NTV'de soruları cevapladı.

"VERGİLER SAVUNMA HARCAMALARINDA KULLANILACAK"


Ağbal, yüzde 40'lık zamdan sonra söz konusu verginin kullanılacağı alanla alakalı ise ''Başta savunma güvenlik harcamaları olmak üzere çok önemli önlemler almak gerekiyordu. Bunlardan biri de yüzde 15 yerine yüzde 40 oranında artırılmasıydı'' ifadelerini kullandı.

Ağbal ayrıca, ‘Bu yıl asgari ücret bin 404 lira... Eylül ayından itibaren bir kısım çalışanımızın ücretleri vergi dilimi yüzde 20'ye girdiği için bin 404 liranın altına düşüyordu. Bugün Meclis'e bir torba yasa verdik. Torba yasanın içine bin 404 liranın altına düşmeyecek şekilde bir madde ekledik. ‘ demişti.