Morgan Stanley'nin bir araştırmasında yaptığı analiz raporu ile yer alan hesaplarına göre Türkiye’nin kamu borcu olarak çevirme seviyesi bütçe açığı ve Gayrisafi Yurtiçi Hasılatı seviyesi mevcut durumdaki yüzde 1.8 iken yüzde 2.1'e arttı varsayımı ile 2017 senesinde yüzde 129 olması tahmin ediliyor.

62 MİLYAR TL OLMASI BEKLENİYOR

Ercan Ergüzel, Min Dai ve Simon Waever'in kaleme almış olduğu araştırmanın raporunun beklentisi ise şöyle, tahvil ihracının yılın ikinci yarısında 62 milyar TL olacağı yönünde.

Analize göre, yurt içi tahvil piyasasının Türk bankalarının yüzde 50 oranındaki payı göz önüne getirildiğinde bulunan sonuç, Kredi Garanti Fonu'nın sonrası Türk Lirası türünden kredilerdeki yükselme sonrası bankalar TL türünden tahvil portföylerini aynı serilikte büyümekte zorlanabilir.

MORGAN STANLEY NEDİR?

Morgan Stanley merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde New York kentinde bulunan bir Amerikalı yatırım bankası. 1935’de kuruldu ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci bankası olan JP Morgan'dan bölünerek kuruldu. 1997 yılında JPMorgan grubunun, II. Dünya Savaşı'ndan 1980'lere kadar büyüyen gıda devi Morgan Stanley Dean Witter ve Co oldu.