Moody's Şok Türkiye Kararı!

Moody's, içlerinde Türkiye'nin de olduğu 8 ülkeye ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü düzenledi.

Moody's Şok Türkiye Kararı!

Moody's tarafından yayınlanmış küresel makro raporuna göre, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika ve Türkiye'nin büyüme tahminleri yukarı yönlü düzenlendi.

Düzenlemelerin, bu ülkelerde beklenmedik şekilde güçlü gelen veriler nedeniyle gerçekleştiği açıklandı.

TÜRKİYE 2.6'DAN 3.7'YE YÜKSELDİ

Türkiye'nin büyüme tahmini 2017 yılı için yüzde 2.6'dan yüzde 3.7'ye yükseltilirken, Avrupa çevresinde büyüme tahmini de yüzde 1.7'den yüzde 2.1 olarak düzenlendi.

Aynı rapora göre, ABD'nin 2017 ve 2018 büyüme tahminleri ise sırasıyla yüzde 2.2 ve 2.3'e aşağı yönde düzenlendi.

Öte yandan Fitch'den yapılan yazılı açıklamada, Katar'a yönelik negatif izlemenin kredi notunun "AA" dan "AA-"ya indirilmesiyle sonuçlandırıldığını açıkladı.

"KRİZİN KISA VADEDE ÇÖZÜLMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR"

Not indirim kararına, Katar'ın bir takım komşuları tarafından bir süredir siyasi ve lojistik izolasyona tabi tutulmasını neden gösteren kuruluş analistleri, krizin kısa vadede çözülmesinin mümkün olmadığı öngörüsünde bulundu.

Bu sebeble, ülkenin not görünümün negatif olarak belirlendiği açıklamada, şu ifadelere kullanıldı: "Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğindeki bir grup ülke, Katar'a yönelik ablukalarını sürdürüyor. Bu ülkelerin Katar ile olan hava, kara ve deniz sınırlarının çoğu kapalı kalmaya devam ediyor. Uluslararası arabuluculuk çabaları halen devam etmekte olsa da önemli bir ilerleme kaydedilmedi. Bize göre, Katar ve abluka uygulayan ülkeler arasındaki pazarlık pozisyonları hala birbirine çok uzak."

 

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri