Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Moody's: "Koronavirüs Asya-Pasifik Bölgesinde Büyümeyi Yavaşlatacak"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, koronavirüs salgınının Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği uyarısında bulundu.

Moody's:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, koronavirüs salgınının Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada, talep azalması ve tedarik kanallarının bozulması koronavirüsün Asya-Pasifik bölgesine yapacağı iki büyük etki olarak gösterildi. Açıklamada ayrıca Çin'in yüzde 5,8'den yüzde 5,2'ye düşen büyüme beklentisinden de bahsedildi. Büyüme oranındaki azalmanın Asya-Pasifik bölgesinde zincirleme bir etki yapması ise Moody's tarafından olası görülüyor.

Bölgenin bir başka büyük aktörü Güney Kore'nin ekonomik büyüme tahmini de yüzde 2,1'den yüzde 1,9'a çekildi. Açıklamada, Güney Kore'de büyük şirketlerin yardım talebinde bulunması ve otoritelerin daha agresif likidite önlemleri uygulaması durumunda Güney Kore bankalarının daha büyük ölçekli risklerle karşılaşabileceğine vurgu yapıldı.

Olumsuz etkilerin en çok turizm ve ticarette kendisini hissettireceği belirtilirken, Asya-Pasifik bölgesinde salgının şokunun 2019'da görülen büyümedeki yavaşlamanın hemen arkasından geldiği aktarıldı.

Açıklamada, Güney Kore'de büyük şirketlerin yardım talebinde bulunması ve otoritelerin daha agresif likidite önlemleri uygulaması durumunda Güney Kore bankalarının daha büyük ölçekli risklerle karşılaşabileceğine dikkati çekildi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR